https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/josef-rehout-obereme-chude-jsou-bezbranni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Josef Řehout: Obereme chudé - jsou bezbranní

28.2.2016
Dobrý den všem, mám maloodběr na zahrádce, vyšší platba o 1500 ročně má prosté řešení. Elektřinu nechám odpojit a pořídím si agregát, který při výkonu cca 3kW přijde tak na 6 tisíc. Nebo si na tak malou spotřebu pořídím malý FV panel, který ve spojení s olovem a měničem bude pro provoz na zahrádce bohatě stačit. Při současné platbě cca 1000 Kč plus 1500 jsem za tři roky na svém. Při mé spotřebě, to bude maximálně 10 litrů benzínu ročně.
 
Je-li toto cílem úpravy, tak se jen zvýší prodej malých agregátů. Pokud bych měl rodinný domek, pořídil bych si na celou střechu FVE s akumulací do olova a v zimním období bych to řešil opět benzinovýn agregátem 3kW. Od veřejné sítě bych se opět odpojil. Pokud je cílem uvedeného návrhu plateb úplná decentralizace zásobování elektřinou, tak se jim to daří. Jen my v bytovkách, kde si o vlastním zdroji elektřiny můžeme nechat jen zdát, na to doplatíme. Tedy nízkopříjmové skupiny budou opět doplácet na neschopnost techniků a státu. Ukazuje se, že systém centrálního rozvodu elektřiny je neekonomický.

Řešení tzv. "bezútěšných nároků na rozvodnou soustavu" je samozřejmě možné v technické oblasti. Již před mnoha desetiletími byly provedeny studie, že malé místní zdroje elektřiny jsou celkové levnější. Nemohu tedy pochopit, proč s přibývajícími místními zdroji (FVE, vítr apod) by měla být situace opačná. Navíc správně postavené místní zdroje jak FVE, tak větrné el. mohou pracovat do akumulace vody (přečerpávání) nebo do olova a mohou se stát využitelné ve špičkách spotřeby. V dnešní době superpočítačů, supertechniky a superkomunikace jsou opatření na snížení nákladů jen otázkou řídících systémů, které mohou rychle přepínat toky elektřiny tam kde je spotřeba. Navýšit finanční zátěž maloodběratelů je samozřejmě jednoduché a účinné, protože jich je mnoho. Podobně jedná zloděj, než by pracoval, ukradne si. Stejně stát řeší příjmy zvýšením daní a DPH, které se dotýkají výrazné většiny obyvatelstva.
Josef Řehout
Autor je elektrotechnik
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist