https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/josef-stehlik-otevreny-dopis-jaroslavu-faltynkovi-reakce-asz-cr-na-vyzvu-zemedelcum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Josef Stehlík: Otevřený dopis Jaroslavu Faltýnkovi - Reakce ASZ ČR na výzvu zemědělcům

28.3.2017
Vážený pane Faltýnku,
dovolte mi, abych jménem předsednictva Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), která zastupuje více než 6 500 zemědělců sdružených ve 41 regionálních organizacích a 7 členských svazech, reagoval na Vaši výzvu, která byla dne 26. března 2017 zveřejněna Českou televizí.
 

Jak bylo zjištěno kontrolou Evropské komise, došlo ve Vašem případě ke střetu zájmů, když jste v letech 2014 - 2016 působil v dozorčí radě Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF)

a zároveň jste byl v úzkém vedení holdingu Agrofert. Ten byl nejen v uvedených letech největším příjemcem dotací rozdělovaných právě SZIF a každoročně získával finance ve výši stovek miliónů korun. Evropská komise proto České republice vyměřila sankci ve výši 2 % dotací, jež Agrofert za dobu Vašeho působení v dozorčí radě SZIF obdržel, tedy zhruba 22 milionů korun.

Jak jste uvedl ve svém vyjádření pro Českou televizi, připouštíte, že pokud Česká republika neuspěje se svou žádostí o zahájení smírčího řízení, jste ochoten uvažovat o úhradě pokuty ze svého v případě, že se v tomto smyslu veřejně vyjádří zemědělci, pro něž jste celý život pracoval.

Vážený pane Faltýnku, Předsednictvo ASZ ČR se rozhodně nedomnívá, že byste celý svůj život pracoval pro všechny zemědělce. Pracoval jste pro konkrétní zemědělské subjekty, v tomto případě pro holding Agrofert a právě proto Vaše působení v dozorčí radě SZIF Evropská komise vyhodnotila jako střet zájmů. Z tohoto důvodu Předsednictvo ASZ ČR jednoznačně zastává stanovisko, že byste neměl případnou pokutu hradit ze svého, ale měl by ji zaplatit Váš zaměstnavatel, tedy holding Agrofert, pro který jste ve výše uvedeném období pracoval.

Není společensky obhajitelné, aby pokuta za střet zájmů, který vznikl kvůli Vašemu působení u jednoho konkrétního příjemce dotací, byla hrazena z prostředků všech občanů - daňových poplatníků.

S pozdravem
Josef Stehlík
Autor je předseda Asociace soukromého zemědělství ČR.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist