https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jsou-zoologicke-zahrady-skutecne-nepotrebne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Řehounek: Jsou zoologické zahrady skutečně nepotřebné?

7.9.2001
Rád bych alespoň stručně zareagoval na příspěvek pana Zetky, ve kterém si bere na mušku zoologické zahrady. Pan Zetka si pro svůj článek vybral snadný terč. Mnohé zoologické zahrady skutečně nenabízejí zvířatům takové podmínky, které by alespoň zhruba odpovídaly jejich potřebám. Nedomnívám se však, že by je pracovníci zahrad schválně týrali.
 
Ekonomická situace ZOO je ale taková, že neumožňuje všechna nevyhovující chovná zařízení zbourat a postavit nová. Zrušení zoologických zahrad považuji v současné době nejen za nereálné, ale také škodlivé pro ochranu světové biodiverzity. Nebýt zoologických zahrad, mnohé druhy živočichů by už jednoduše neexistovaly.

Pan Zetka má pravdu v tom, že zoologické zahrady nedokážou zachránit všechny druhy. Na druhé straně je třeba vidět, že mnohdy zachraňují druhy pro daný ekosystém klíčové, které se někdy daří také vracet do přírody (berneška havajská, poštolka skvrnitá, v poslední době kůň Převalského aj.). To by totiž mělo být hlavním cílem moderních zoologických zahrad. Pokud si na otázku, zda chceme zachránit před vyhubením alespoň část živočišných druhů, odpovíme ANO (v což pevně doufám), nezbývá, než uznat důležitost zoologických zahrad. Nehledě na další funkce, které naše ZOO plní (stanice pro handicapované živočichy, záchranné centra CITES, městská zeleň apod.). Naše zoologické zahrady jistě nejsou institucemi bez kazu. Mnoho věcí se v nich dá (a musí) zlepšit. To ale nepůjde ze dne na den a nebude to jednoduché ani levné. Podle mého názoru však tyto (byť zřejmě pomalé) změny zvířatům v ZOO pomohou mnohem víc, než emotivní výzvy ke zrušení.


reklama

Jiří Řehounek
Autor je čtenářem EkoListu po drátě.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist