https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/k-nepravdivym-informacim-o-greenpeace-v-poradu-fakta-o-bhopalu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Tutter: K nepravdivým informacím o Greenpeace v pořadu Fakta o Bhopálu

5.1.2004
Prohlášení k nepravdivým a zavádějícím informacím o Greenpeace uvedeným v pořadu Fakta s názvem Bhópál na ČT1 dne 8. 12. 2003. Pořad Fakta věnovaný havárii v Bhopálu nepravdivě a zavádějícím způsobem informoval o práci organizace Greenpeace na tomto tématu. Komentář k pořadu vnucoval dojem, že Greenpeace zneužívá tragédie v Bhopálu k vydělávání peněz a k prosazování vlastních cílů.
 
V komentáři vedeném známým antiekologickým aktivistou Ivanem Brezinou se doslova praví: „Greenpeace dnes katastrofu zneužívají ve svém politickém boji proti globalizaci a dokonce na ní založili i mezinárodní sbírkovou kampaň. Z peněz, které Greenpeace na bhópálské téma po celém světě vybrali, poskytli jen nepatrný příspěvek klinice Sambhavna.“

Tato informace je nepravdivá. Organizace Greenpeace nikdy nevedla žádnou „mezinárodní sbírkovou kampaň“ na téma Bhopál.

Greenpeace není humanitární organizací a nedělá sbírky na pomoc obětem. V Bhopálu bylo zasaženo plynem přes 500 tisíc lidí, z nichž více než 120 tisíc dodnes potřebuje stálou lékařskou péči. Jediný, kdo je schopen obětem Bhopálu účinně pomoci, je nadnárodní společnost Dow, která převzala za tragédii v Bhopálu morální odpovědnost, protože fúzovala s viníkem havárie – americkou firmou Union Carbide.

Právě to je jedním z hlavních cílů kampaně Greenpeace - vymoci pro oběti Bhopálu spravedlnost, tj. adekvátní kompenzaci. Pokud se to povede, pomůže to obětem Bhopálu více, než by byla schopna poskytnout jakákoliv humanitární organizace.

Mezinárodní organizace Greenpeace zahájila kampaň za vyčištění Bhopálu a dosažení spravedlnosti pro oběti tragédie teprve v roce 1999. Na samém počátku této kampaně bylo odsouhlaseno, že Greenpeace nebude používat téma tragédie v Bhopálu k fundraisingu.

Z tohoto pravidla bylo později učiněno několik drobných výjimek: Například výtěžek z prodeje asi 50 fotografických publikací o Bhopálu prodaných ve Švýcarsku v rámci výstavy indického fotografa Raghu Raie (organizované Greenpeace) bylo věnováno jako přímý dar jedné z obětí Bhopálu, ženě, která při havárii ztratila všechny členy rodiny.

Nizozemská pobočka Greenpeace informovala ve svém Magazínu o Bhopálu a vyzvala ke sbírce na kliniku Sambhavna. Všechny (!) peníze z této jmenovité sbírky, přes 70 000 Eur, byly věnovány klinice.

Pořad Fakta o Bhopálu dále vnucuje nepravdivou představu, že Greenpeace zneužívá téma bhopálské tragédie „ve svém politickém boji proti globalizaci“.

To je velmi demagogické tvrzení. Všechno, co organizace Greenpeace od roku 1999 dělá, je že se snaží zmapovat skutečný rozsah havárie, zejména co se týče toxického zamoření v Bhopálu způsobeného firmou Union Carbide a přivést viníky k odpovědnosti. Snažíme se též seznámit s problémem Bhopálu veřejnost a vyvinout účinný tlak na firmu Dow, který by ji přiměl k vyčištění místa havárie a řádnému odškodnění obětí. K tomuto tématu jsme mj. provedli odborné chemické analýzy a vypracovali celou řadu vědeckých studií.

Námi provedené analýzy například prokázaly, že toxické látky z opuštěné chemičky již pronikly do spodních vod v okolí, kde lidé čerpají pitnou vodu ze studní. Díky účinnému tlaku Greenpeace mají dnes alespoň nejchudší lidé z okolních kolonií náhradní zásobování pitnou vodou. Viz. například naše internetové stránky http://www.greenpeace.cz/bhopal

Organizace Greenpeace společně s redakcí britského deníku Daily Mirror také pomohla vypátrat Warrena Andersona – jednoho z viníků havárie, na kterého je již řadu let vydán mezinárodní zatykač, a který se skrýval v USA.

V České republice připravujeme na leden příštího roku výstavu fotografií předního indického fotografa Raghu Raie (Magnum) na téma „Oběti Bhopálu“. Výstavu v galerii Leica zaštítil Václav Havel.

Tyto a další informace jsme předali redaktorovi Ivanu Brezinovi. To, že Brezina zneužil téma tragédie v Bhopálu ke své osobní kampani proti Greenpeace, nás nepřekvapuje. Hluboce však litujeme, že se k tomu propůjčila i Česká televize.

Jiří Tutter, výkonný ředitel Greenpeace ČR


reklama

 
Jiří Tutter
Autor je výkonný ředitel Greenpeace ČR
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist