https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/k-vratnym-obalum-v-delvite
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivo Kropáček: K vratným obalům v Delvitě

2.5.2002
Paní Dolejší se ve svém textu pozastavila nad přístupem řetězce Delvita. Vedoucí obchodního domu, který si donedávna zakládal na šetrném přístupu k životnímu prostředí - vždyť v jeho provozovnách se třídil odpad, nejen opovrhuje zákazníky jako je paní Dolejší, ale navíc se mýlí.
 
Hnutí DUHA vedlo kampaň za zachování vratných lahví a dosáhlo v ní několilka úspěchů. Jedním z úspěchu je, že zákon o obalech, který platí od konce roku 2001, požaduje, aby obchody s větší prodejní plochou než 200 m2 nabízely nápoje také ve vratných obalech. V zálohovaných obalech (nikoli ve skleněných) by tedy měly být v supermarketech k dispozici sirupy, limonády, minerální vody apod. Vedoucí obchodu Delvita zákon zřejmě nezná. Hnutí DUHA již informovalo dopisem všechny obchodní řetězce o tom, co po nich požaduje nový zákon. Nyní již tedy všichni ředitelé obchodních řetězců vědí, co po nich zákon požaduje a že za své opovrhování zákonů a svých zákazníků mohou dostat pokutu do výše 0,5 milionu korun. Hnutí DUHA bude brzy opět monitorovat jakým způsobem je zákon plněn. Výsledky prvního průzkumu jsou k dispozici na www.hnutiduha.cz.

Zatímco některé supermarkety nabídku nápojů ve vratných lahvích rozšířily, Delvita jde zřejmě směrem jiným... Směrem k pokutě za nedodržování zákonů a ztrátě zákazníků.


reklama

 
Ivo Kropáček
Autor je vedoucím kampaně za zachování vratných lahví Hnutí DUHA.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist