https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kde-ma-ceska-republika-more-aneb-druha-otazka-pro-alese-kutaka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ing. Ivan Sommer: Kde má Česká republika moře aneb druhá otázka pro Aleše Kutáka

12.7.2000
Tři ekologické organizace Hnutí DUHA, Děti Země a Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) - vztahují na sebe, i když nejsou jmenovány, úvahu Zuzany Tonikové v časopisu "EIA - posuzování vlivů na životní prostředí." že návrh nového zákona dává prostor ekologickým organizacím k hájení zájmů, které mnohdy nemají s ochranou životního prostředí příliš společného.
 
Splnil jsem požadavek A. Kutáka z CDE uvést alespoň jediný případ, že ekologická organizace podporuje jiné zájmy, než pouze ochranu ŽP. Poukázal jsem na projev nacionalismu představitele Dětí Země, který lze stěží považovat za hájení životního prostředí. Nezavděčil jsem se, A. Kuták se uchýlil do všeobecné roviny argumentace, kterou sám kritizoval. Považoval by za sprosté, kdyby tvrdil bez nejmenších důkazů: "jak všichni víme, jsou zpracovatelé dokumentací EIA vesměs morálně pochybná individua, přijímající často úplatky od investora."

V podstatě mi přihrál námět na druhý důkaz podporující názor Z. Tonikové. Děti Země v tiskové zprávě ze dne 17.2.2000 tvrdí, že dokumentace EIA na těžbu vápenců v lomu Čertovy schody je špatná a odvolávají se také na RNDr. J.Hoška (Agentura ochrany přírody a krajiny), jehož plné vyjádření lze nalézt na internetové stránce Dětí Země www.ceskykras.cz.

RNDr. J.Hošek uzavírá svoji úvahu o nedostatcích dokumentace EIA v daném bodě takto: " Přidá-li s k těmto dvěma nedostatkům i skutečnost, že autor je přímo placen investorem, nelze si dost dobře představit ani hypotetickou možnost, že by dokumentace vyzněla v neprospěch realizace záměru". Uvedený závěr podpořil i RNDr.J. Hromas, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny, v dopise z 23.5.2000 Dětem Země (viz www.ceskykras.cz).

V tomto konkrétním případě se presentuje veřejně podezření, že závěr dokumentace EIA byl docílen penězi, nejen ekologickou organizací, ale dokonce i ředitelem státní organizace, podřízené ministerstvu životního prostředí.

Takže podezření z uplácení, které by považoval A. Kuták snad za sprosté, se může vyslovovat přímo či nepřímo i veřejně, aniž lze očekávat, že by se někdo omluvil za neprokázané obvinění.

Překvapilo mě ale poněkud, že pracovník Centra pro dopravu a energetiku nemá alespoň rámcový přehled o těžbě surovin, protože v České republice jsou elektrárny na uhlí, což je surovina, jejíž těžba má u nás dlouhou tradici. A protože uhlí obsahuje síru, ke zmenšení emisí oxidu siřičitého se používá vápenec zmíněný výše.

Předpokládám, že si A. Kuták prostudoval návrh zákona, který se připravoval na ministerstvu a ve vládě nepochybně s velkým úsilím. Zajímal by mě jeho názor na záměr v tabulce 2 Těžba uhlovodíků na volném moři. Respektuji, že se A. Kuták nevěnuje těžbě surovin, takže by mi mohl alespoň vysvětlit, kde má Česká republika moře.


reklama

 
Ing. Ivan Sommer
Autor je zaměstnancem firmy Ekoaudit s.r.o.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist