Ing. Ivan Sommer: Kde má Česká republika moře aneb druhá otázka pro Aleše Kutáka
V podstatě mi přihrál námět na druhý důkaz podporující názor Z. Tonikové. Děti Země v tiskové zprávě ze dne 17.2.2000 tvrdí, že dokumentace EIA na těžbu vápenců v lomu Čertovy schody je špatná a odvolávají se také na RNDr. J.Hoška (Agentura ochrany přírody a krajiny), jehož plné vyjádření lze nalézt na internetové stránce Dětí Země www.ceskykras.cz.
RNDr. J.Hošek uzavírá svoji úvahu o nedostatcích dokumentace EIA v daném bodě takto: " Přidá-li s k těmto dvěma nedostatkům i skutečnost, že autor je přímo placen investorem, nelze si dost dobře představit ani hypotetickou možnost, že by dokumentace vyzněla v neprospěch realizace záměru". Uvedený závěr podpořil i RNDr.J. Hromas, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny, v dopise z 23.5.2000 Dětem Země (viz www.ceskykras.cz).
V tomto konkrétním případě se presentuje veřejně podezření, že závěr dokumentace EIA byl docílen penězi, nejen ekologickou organizací, ale dokonce i ředitelem státní organizace, podřízené ministerstvu životního prostředí.
Takže podezření z uplácení, které by považoval A. Kuták snad za sprosté, se může vyslovovat přímo či nepřímo i veřejně, aniž lze očekávat, že by se někdo omluvil za neprokázané obvinění.
Překvapilo mě ale poněkud, že pracovník Centra pro dopravu a energetiku nemá alespoň rámcový přehled o těžbě surovin, protože v České republice jsou elektrárny na uhlí, což je surovina, jejíž těžba má u nás dlouhou tradici. A protože uhlí obsahuje síru, ke zmenšení emisí oxidu siřičitého se používá vápenec zmíněný výše.
Předpokládám, že si A. Kuták prostudoval návrh zákona, který se připravoval na ministerstvu a ve vládě nepochybně s velkým úsilím. Zajímal by mě jeho názor na záměr v tabulce 2 Těžba uhlovodíků na volném moři. Respektuji, že se A. Kuták nevěnuje těžbě surovin, takže by mi mohl alespoň vysvětlit, kde má Česká republika moře.
reklama