Jitka Seitlová: Ke Dni Země
To není katastrofická vize, ale poctivé uvědomění si jednoho z fakticky možných směrů vývoje při současném nejvyšším stupni poznání.
Vyloučení této nevratné varianty a řešení přitom nepochybně existuje a je v reálných možnostech společnosti. Jak potvrzují desítky odborných analýz je planeta schopna uživit lidstvo i v budoucnosti a poskytnout mu bázi pro dosažení kvalitního života. Ovšem za podmínek podpory a přechodu k používání nových technologií s vyšší efektivitou spotřeby zdrojů. Exaktní studie týmů vědců a specialistů z celého světa, kteří se zabývali zkoumáním takzvaného faktoru čtyři, dokládá na desítkách příkladů stěžejních technologií oprávnění tvrzení o dvojnásobném blahobytu pro civilizaci při poloviční spotřebě zdrojů. Jedním z příkladů je spotřeba pohonných hmot. U prvních automobilů se pohybovala kolem 20 až 30 litrů na 100 kilometrů a ještě na počátku 70. let dosahovala 17 až 18 litrů. Dnešní spotřeba klesla více než na polovinu, výjimkou nejsou již funkční prototypy vozů se spotřebou 2,5 litru, uvažuje se o ultralehkých vozech se spotřebou pětinásobně nižší. To znamená dosažení daleko vyšší efektivity. Stejné trendy jsou patrné v energetice, spotřebě nerostných surovin, vody a dalších neobnovitelných zdrojů. Tento směr otevírá prostor pro nová hospodářská odvětví, podnikání a zaměstnanost.
Ekologie a ochrana životního prostředí nejsou v duchu demagogické propagace barierou rozvoje ale novým směrem pokroku, vývoje technologií a oborů. Cílem zohlednění ekologických kriterií při rozhodovaní o využití přírodních zdrojů je všeobecný přínos a užitek nejen pro ty, kteří se zdroji hospodaří, ale i pro ostatní, kteří jsou na těchto zdrojích závislí. Všichni potřebujeme ke svému zdraví čistou vodu a vzduch a prostředí, ve kterém se dá žít.
Poslední dobou často užívaný slogan o preferenci ochrany člověka před životním prostředím je zavádějící a ve své logice se sám popírá. Ochrana místa pro život a vyvážená spotřeba zdrojů je naopak jasným a jedním z mála nepochybných a smysluplných cílů dnešního světa, který se ve své podstatě dotýká existence každého. Přejme zemi a sami sobě abychom pochopili a naučili se respektovat její principy a zásady udržitelného rozvoje. Jsou předpokladem řešení otázek globalizace planety a garancí konkrétního zisku jejích obyvatel.
reklama