https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/koho-volit-a-proc-nejsou-zeleni-jednotni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Dejmal: Koho volit a proč nejsou zelení jednotní

7.6.2004
Vážení přátelé, blíží se volby do Evropského parlamentu, což je pro zelenou politiku příležitost spíše domácí než evropská. Předvolební kampaň je obdobím, kdy zelenou politiku vytahují v různé míře a s různou věrohodností mnohé politické strany. V minulých letech Zelený kruh zkoumal postoje stran k životnímu prostředí a své výsledky pak vždy s trochou nadsázky publikoval v brožuře „Pověz mi, kdo je nejkrásnější“.
 
Letos je situace na první pohled jednodušší. S výrazně prozelenou rétorikou přicházejí pouze dvě politické strany – Strana zelených (SZ) a Strana pro otevřenou společnost (SOS). Pro uplatnění ekologického zájmu a pro zeleného voliče by bylo jistě lepší, kdyby, tu, alespoň pro volby, byla jen jedna skupina mužů a žen, kteří na sebe chtějí vzít břímě veřejné služby a propůjčit duši a tělo úsilí za společnou věc.

Leč právě v tom je pes zakopán. Čtrnáct let prožitých v demokracii nás vede přinejmenším k opatrnosti a tázání, zda ti skvělí mužové a ženy, kteří nabízejí, že na plný úvazek převezmou naše zájmy, jsou skutečně ti praví a zda vedle toho, či dokonce primárně přitom nesledují jiné, nebo dokonce nám protivné cíle a zájmy.

Koho vyslat „nahoru“ a s kým se spojit je nejprve starostí lidu stranického. Od jisté doby k němu patřím ve Straně zelených i já a tak je zcela namístě, když jsem tázán, proč se proboha různí zelení nespojili a netáhnou za jeden provaz.

Odpovídám, že taková doba zcela jistě přijde, ale potřebujeme k tomu čas. Zelená politika je u nás mladá. Ne co do obsahu, technických a legislativních znalostí, ale co do zralosti, opravdovosti a odevzdanosti lidí, kteří vbíhají na politické hřiště se zelenou politikou na tričku. Naděje, kterou jsem i já pomáhal šířit, že napříště už bude majákem ekologické politiky Strana zelených, se právě pro tuto personální okolnost nenaplnila. Současné vedení strany hledí víc na osobní moc než na společný zájem a při prosazování a upevňování své moci si věru nepočíná demokraticky, přestože ve své rétorice se ohání jakousi „novodemokracií“, kterou chce světu ordinovat. Shodnout jsme se proto nemohli ani ve straně, natož pak s jinými subjekty.

Nepodpora oficiálních kandidátů Strany zelených, je proto v tuto chvíli podporou budoucí dobré zelené politiky. Její příští nositelé jsou i ve Straně zelených, avšak na kandidátní listině je dnes najdeme jen ve Straně pro otevřenou společnost. Za takovými lidmi, jako je lídr kandidátky SOS Eva Tylová, Pavel Nováček, Sváťa Mlčoch a Jiří Kulich je kus práce pro životní prostředí, kterým se jen málokdo v naší zemi může pochlubit.

Není to pro mne jako člena Strany zelených lehké, ale na otázku, koho volit, říkám: volte „zelenou alternativu“, kterou tady a teď představuje Strana pro otevřenou společnost, a kroužkujte její ekologické představitele. Upevníte tak ekologické směřování tohoto demokratického společenství, které se může stát jedinou nadějí zelené politiky, nepodaří-li se včas vymýtit mocichtivé sektáře a jejich praktiky ze Strany zelených.


reklama

 
Ivan Dejmal
Autor je bývalý ministr životního prostředí
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist