https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/komentar-k-problematice-odstranovani-sterkovych-nanosu-z-koryta-reky-berounky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

David Lein: Komentář k problematice odstraňování štěrkových nánosů z koryta řeky Berounky

2.6.2003
V roce 2003 vznikl, přesně tak, jak Správa CHKO Český kras čekala (vyjádření pro tisk ze září 2002) problém s regulací koryta Berounky a odtěžením sedimentů připlavených řekou. Náplavy na řece vznikly díky množství vodou přineseného materiálu a na řadě míst vrátil charakteru říčního údolí původní ráz, přesně tak, jak pro toto území požaduje jeden z regulativů zadaných komisaři EU. Uvažované množství nánosů v korytě Berounky - pozůstatek po srpnové povodni z loňského roku (2002) - činí cca 13 400 m3/km délky koryta toku.
 
Z tabulky č. 1 je patrný vliv, který by při N-letých vodách měly nánosy v říčním korytě Berounky, pokud by nebyly odstraněny (pro uvažovanou šířku řeky 63 m a ideální tvar koryta). Je zřejmé, že s rostoucím průtokem se jejich vliv rychle snižuje a při 50 až 100-leté vodě je prakticky zanedbatelný. Uvažovaný objem nánosů zvyšuje hladinu v modelovém korytě asi o 21 cm, což ale platí pouze pro průtoky, které je koryto schopno pojmout, podle jeho tvaru tedy ne více, než pro 5-(10)-leté vody. Ve chvíli, kdy průtok v řece překročí možnosti koryta a voda vybřeží, se vliv říčních nánosů na průběh povodně rychle snižuje (důsledek zvětšení průtočného profilu), zejména pokud jde o zvýšení hladiny v důsledku jejich přítomnosti.

Máme za to, že při plošném odstraňování říčních nánosů nelze argumentovat protipovodňovými opatřeními, neboť jejich vliv na průběh povodně je okrajový. Domníváme se, že k odstranění nánosů by mělo dojít výběrově tam, kde se tyto dostávají nad hladinu nízkých vod, nejsou při okraji koryta a mohly by tak být příčinou jeho ucpání, následného zvětšení průtoku a způsobení povodně (zadržení ledů apod.). V této specifické situaci opravdu mohou nánosy výrazně napomoci vzniku povodně.

Také je třeba upozornit na zřejmý fakt, že nánosy nebyly příčinou, nýbrž následkem srpnové povodně. K ukládání materiálu dochází až po kulminaci povodňové vlny, kdy unášecí schopnost vody postupně klesá. Naopak, je logické, že s rostoucím průtokem stoupá i unášecí schopnost. V době kulminace povodňové vlny budou tedy místní říční náplavy z velké části již dávno odstraněny, a budou tak ovlivňovat průtočné poměry jen okrajově, daleko méně, než je uvažováno v tab. 1.

Untitled

N [roky] Q [m3] v [m*s-1] s [%] h [m] h1 [m]
1 252 1,5 8 2,7 2,9
2 399 1,7 7 3,2 3,4
5 529 1,8 4,5 4,7 4,9
10 699 2 4 (5,5) - voda opouští uvažované koryto (5,7) - voda opouští uvažované koryto
20 898 2,5 3,5 ?
50 1233 2,8 3
100 1530 3 2,5

N - uvažovaná velká voda (uvažuje se opakování jedenkrát za N let)
Q - velikost průtoku při N-leté povodni
v - rychlost vody při N-leté povodni
s - snížení průtočnosti koryta v důsledku přítomnosti štěrkových nánosů
h - výška hladiny po odstranění nánosů na dně koryta
h1 - výška hladiny za přítomnost nánosů na dně koryta
? - voda opouští koryto, výška hladiny je různá podle profilu, který je zaplavován, vliv nánosů prudce klesá, snižuje se výška o kterou nánosy navyšují "h".

Skutečným nebezpečím pro případné povodňové stavy může být spíše mohutný jez v Karlštejně (zdvihá hladinu o více než 1 metr), navážky různého materiálu na břehy, do toku a zužování jeho průtočného profilu, často laicky a za pomoci místních zdrojů. To je ovšem kapitola hovořící o odpovědnosti místních zastupitelstev a obecních reprezentací.

Snahou Správy CHKO Český kras tedy do budoucna bude zamezit plošnému a neopodstatněnému odstraňování říčních nánosů, které se tak dostává do rozporu s ochranou přírody a současně s požadavky kladenými ze strany EU. Na druhou stranu byla vyjádřena snaha lokalizovat společně s podnikem Povodí Vltavy místa, kde by k takovému zásahu mělo oprávněně dojít. Zde bude zásah podpořen souhlasným stanoviskem. Nejde tedy pouze o ochranu biotopů živočichů nebo rostlin, jak je mylně často uváděno, ale o cílevědomou minimalizaci zásahů do toku z hlediska únosnosti pro životní prostředí i z hlediska protipovodňové ochrany.


reklama

 
David Lein
Komentář vyjadřuje názor CHKO Český Kras.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist