https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kompromisy-vzdycky-boli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alois Mach: Kompromisy vždycky bolí

15.11.2004
Před léty jsem napsal do redakce Ekolistu, že ekologické iniciativy, spoléhajíce se na jednotlivé ekologicky myslící a jednající osoby ve velkých parlamentních stranách, dělají chybu, protože ty velké parlamentní strany nedovolí jedincům prosadit ekologicky znějící a působící zákony. Lepší by bylo (jak jsem tehdy uváděl), aby si ekologické iniciativy spolu s ekology přetvořily Stranu zelených (SZ) k obrazu svému.
 
Byl jsem tehdy členem předsednictva, byl jsem si vědom chyb, ale potřebovali jsme od ekologů pomoc, směřující k nápravě celé strany. Tehdy mi nikdo neodpověděl a na stránkách Ekolistu nikdo nereagoval. A také nebylo pochyb, že zelenou politickou stranu jako republika potřebujeme. To byl i důvodem, proč jsem od počátku členem této strany a nikdy jsem neuvažoval o vystoupení, ale o transformaci a nápravě.

Nakonec se dobrá věc podařila. Ekologové přišli. Ovšem, náprava politické strany, která bude usilovat o narušení hegemonie stran, které jsou u moci, není jednoduchá. Taková strana je infiltrována osobami, které ji budou kompromitovat, rozeštvávat, zadlužovat, anebo dokonce v případě dr. Vlčka měla být celá strana odvedena pod křídla ČSSD (vždy před volbami byl tlak nejvíce patrný a dvakrát byl dokonce vykraden sekretariát, především databáze PC a dokumentace - viník nezjištěn).

Nakonec se dobrá věc podařila a ekologové přišli pomoci straně, občanům a především životnímu prostředí. Jenže naši voliči jsou z velké části ovládáni stranami, které mají v rukou peníze a sdělovací prostředky. Stranu zelených do sdělovacích prostředků proto pustí jen v případě, že dojde k vnitřním rozporům, někdo z představitelů se nevhodně vyjádří, apod.. Většinou je ale ticho, protože ta strana, o které se nepíše ani negativně – prostě neexistuje.

Teď právě proběhly volby do krajských zastupitelstev. Ačkoli jsme nabízeli voličům ekologicky orientované odpadové hospodářství bez spalování odpadů, projekty ekologicky orientovaného cestovního ruchu v CHKO Český les, a NP Šumava, podporu železniční a autobusové dopravy, zvýšení čistoty a snížení znečištění z dopravy, podporu alternativním zdrojů energie, ale především práci sedm dnů v týdnu. Přesto zvolili starosty a funkcionáře ODS, kteří nemají čas a přijdou si sednout jednou v měsíci na zastupitelstvo. A to ještě plně obsadí "odborné" komise, aby měli "odborně" podložena jejich politická rozhodnutí (nebudu je podezírat z korupce a prosazování osobních zájmů). Obdrželi jsme 2,67% hlasů od skalního jádra příznivců, to mluví za vše.

A nyní k tomu hlavnímu – tedy k článku Radka Svítila "Proč bych nevolil Štětinu". Možná bych ho také nevolil, kdyby byl pan Štětina šestým senátorem za Stranu zelených v senátu. Je historicky prvním. Navrhujete např. pana Uhla. Možná by to bylo řešení, i když se mu málem podařilo rozdělit a zničit stávající SZ. Jenže se s Vámi vsadím, že by neprošel přes voliče a SZ by byla tam, kde byla. Prostě bez finančních prostředků, zadlužená a skomírající. A pokud vím, jiné "osobnosti", schopné vyhrát ve volbách, se nenašly.

Nejlepším příkladem, kam až může zajít kompromis, je asi příklad německých zelených. Ačkoli jsou zelení všude antimilitaristy, podpořil Joschka Fischer vstup německých ozbrojených sil do konfliktu na území bývalé Jugoslavie. Důsledkem tohoto kompromisu bylo to, že mnoho členů této strany řeklo "a dost, přes tohle už vlak nejede" a vystoupilo z této strany.

Ani já bych nesouhlasil s ozbrojeným zásahem v Jugoslavii (i když tam byla páchána genocida proti celému národu). Jenže zelení v Německu dostali příležitost ovlivnit vládní politiku takovým způsobem, že z výsledku jejich práce má užitek celá Evropská unie i naše republika, které přejímala ekologické normy a zákony Evropské unie.

Němečtí zelení udělali kompromis, který se mi také nezamlouvá. Jaromír Štětina je rovněž kompromis. Myslím, že morální kompromis. A jak bude užitečný pro životní prostředí v této zemi, to se ještě uvidí. Přínosem pro politickou kulturu a nápravu v této zemi byl učiněn důležitý krok. Možná se Táňa Fišerová a Jaromír Štětina stanou základem pro novou politickou garnituru v obou komorách parlamentu. A to by nebylo málo. Proto bych Štětinu volil.


reklama

 
Alois Mach
Autor je čtenář EkoListu
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist