Libor Ambrozek: Konference o globálních změnách klimatu v Haagu
V kombinaci s návrhem na přeshraniční obchodování s emisními limity představují další případné dotace na oživení jaderné energetiky velké nebezpečí.
Francouzi mají velký podíl jaderné energetiky na své výrobě, přesto (odborníci ale vědí, že právě proto) patří k zemím, kterým rostou emise skleníkových plynů a nedokáží se tak vyrovnat se závazky z Kjóta. Přijetí výše uvedených návrhů by jim umožnilo postavit ve vlastní režii kupříkladu v České republice další zbytečnou jadernou elektrárnu a vydávat to za svůj příspěvek ke snižování emisí.
Přibili by tak další hřebík do rakve skutečné trvale udržitelné alternativě - obnovitelným zdrojům energie. Stejně negativního efektu již mnoho let dosahuje a.s. ČEZ podporovaná řadou českých politiků. Všechny prostředky potenciálně využitelné na modernizaci energetiky a snižování emisí mizí v nenasytném Temelíně. Naivní představy těch, kdo očekávali, že Temelín snad nahradí nějaký zdroj skleníkových plynů, zpražilo jednoznačné prohlášení ČEZu : "Neodstavíme nic".
Letitá státní podpora Temelínu logicky vedla spíše k potírání obnovitelných zdrojů a úspor energie než k jejich podpoře, k opatrování monopolu spíše než k jeho demontáži. Trh a moderní energetika totiž - jak uváděla již příslušná vládní zpráva z roku 1993 - vždy představovaly a představují "rizika pro Temelín". Česká republika nyní ve světě slouží za příklad země, která se rozhodla vydat zpět v čase. Od účasti její delegace v Haagu tedy těžko můžeme očekávat velký přínos. Ve věci rozvoje moderních alternativ a hledání řešení vedoucích ke zmírnění klimatických změn nemáme, bohužel, co nabídnout.
reklama