https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kristynan-vojtiskova-jak-se-nestat-hlasnou-troubou-prezidentske-kampane-milose-zemana
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kristýna Vojtíšková: Jak se nestát hlásnou troubou prezidentské kampaně Miloše Zemana?

1.6.2017
„Vytvořme rezervaci, která bude tvořena opravdovou divočinou, bez elektřiny, kanalizace, vodovodu. Budou-li si chtít zatopit, budou muset pokácet stromy. Pořádejme do této rezervace exkurze, abychom zjistili, jak se chovají lidé, kteří dokázali právě zde v Brně - tehdy se to jmenovalo Ekologický právní servis - otravovat život všem ostatním, a já bych řekl normálním lidem,“ prohlásil prezident Zeman.
„Vytvořme rezervaci, která bude tvořena opravdovou divočinou, bez elektřiny, kanalizace, vodovodu. Budou-li si chtít zatopit, budou muset pokácet stromy. Pořádejme do této rezervace exkurze, abychom zjistili, jak se chovají lidé, kteří dokázali právě zde v Brně - tehdy se to jmenovalo Ekologický právní servis - otravovat život všem ostatním, a já bych řekl normálním lidem,“ prohlásil prezident Zeman.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Byla by to jen nepodstatná příhoda, kdyby neilustrovala, jak snadno se novinář může nechat chytit do pasti kalkulujícího politika.
 

Prezident na pondělní návštěvě Krajského úřadu Jihomoravského kraje v diskusi se zastupiteli dostal nahrávku na smeč v podobě dotazu, zda by aktivisti, kteří protestují proti dálnicím, neměli odevzdat řidičák. Prezident reagoval tím, že on by aktivisty zavíral do rezervací:

„Vytvořme rezervaci, která bude tvořena opravdovou divočinou, bez elektřiny, kanalizace, vodovodu. Budou-li si chtít zatopit, budou muset pokácet stromy. Pořádejme do této rezervace exkurze, abychom zjistili, jak se chovají lidé, kteří dokázali právě zde v Brně - tehdy se to jmenovalo Ekologický právní servis - otravovat život všem ostatním, a já bych řekl normálním lidem,“ prohlásil a dodal:

„Zelení aktivisté se podle mého názoru vyznačují i tím, že někdy vymáhají takzvané výpalné, to znamená řeknou: Pokud nedostaneme sponzorský dar, podáme na vás žalobu. Důkaz: Děti Země v čele s panem Patrikem podaly 26 žalob na výstavbu dálnice D8 v Ústeckém kraji, takže tato dostavba trvala v patnáctikilometrovém úseku asi 20 let.“

Jeho výpověď si zaslouží plnou citaci ze dvou důvodů: Za prvé, je to lehce skandální výmysl, který se jistě dostane do zpráv a zajistí čtenost jinak všední informaci o návštěvě krajského úřadu. Za druhé, jmenuje konkrétní organizace ve spojitosti se špatnostmi, ale vyhýbá se jejich konkrétnímu obvinění, protože to by se v případném sporu dokázat nedalo a prezident by se musel omluvit.

Autorka reportáže Jana Ustohalová se ovšem nechala chytit do pasti a uvedla, že prezident „jmenoval dřívější Ekologický právní servis (...) a Děti země s tím, že žádají výpalné za stažení žalob proti infrastrukturním stavbám." Tím vlastně vzala riziko šíření nepravdivé informace na sebe, protože napsala naplno, co prezident jen naznačoval. Redakce iDnes si tento posun evidentně uvědomuje, protože do 40 minut po našem upozornění citaci opravila. Budiž ke cti redakce Idnes, že tak pohotově a rychle zjednala nápravu.

Podstata však zůstává: politik ví, že média potřebují senzace, a tak si je vodí na špagátku a nechává je psát, co sám chce. Byli bychom vděční za to, kdyby novináři a publicisté tímto způsobem nepřispívali k šíření pomluv a k vytváření představy, že kdokoliv ve společnosti něco kritizuje, je jejím nepřítelem a není „normálním člověkem“.


reklama

foto - Vojtíšková Kristýna
Kristýna Vojtíšková
Autorka pracuje pro Frank Bold jako píáristka.

tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist