https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/kupme-sumavu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dr. Ing. Jan Pivec: Kupme Šumavu!

27.9.1999
Nedávno jsem si byl prohlédnout předmět blokády ekologických aktivistů a porosty v jeho nejbližším okolí. Z toho, co jsem viděl, jsem nabyl dojmu, že to už není ani vztah lesák vs. les (natož národní park), ale jakási fundamentální bezohlednost ve smyslu "po nás potopa".
 
Ve zdejších podmínkách a nadmořských výškách vytvářet holiny je sabotáž nejen přírodovědeckých, ale i lesáckých zásad. Myslím, že i ty měly být už dávno přehodnoceny, protože tento způsob "hospodaření" zdá se poněkud nešťastný i v tzv. "hospodářském" lese. Na hranici obou parků (SRN - hospodářský les/ČR - park I. zóna) si to člověk uvědomí nejlépe.

Připadá mi paradoxní, že lidé jako Just, Holub, Feřtek, aktivisté DUHy, tedy spíše nelesáci, podle mého stojí v dané situaci před daným problémem na jeho evidentně správné straně. Což z profesního hlediska těší a mrzí zároveň. Zvláště, když se z lesácké strany přidá ještě lež typu: v I. zónách nebudeme zasahovat, hmotu pouze odkorníme a ponecháme na místě, bez nás nebude les zachován apod.

Neuvědomují-li si rozhodující činitelé, jak cenné dědictví, ať už více či méně pozměněné antropickou zátěží, ekosystémy Šumavy představují, nezbude než Šumavu koupit. Dospěli k tomu i v tak civilizovaných zemích, jako jsou Spojené státy, kde Fond pro ochranu půdy a vod skoupil na Aljašce, aby je zachránil, na 300 000 ha lesních pozemků, nebo alespoň právo kácení v lesích pro komerční účely. Ostatně i na Slovensku běží akce "kupte si svůj strom" pro záchranu 21 ha lesa na Čergově. V ohleduplném způsobu rozdělení dvou národů našimi tehdejšími představiteli jsme byli světu příkladem. O ohleduplnosti našich současných volených zástupců k životního prostředí se to říci nedá. Naše škoda.


reklama

 
Dr. Ing. Jan Pivec

 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist