https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lhal-jan-beranek-jako-jan-beranek-nebo-jako-predseda-strany-zelenych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Brezina: Lhal Jan Beránek jako Jan Beránek, nebo jako předseda Strany Zelených?

5.9.2005
Na konci července zveřejnil Ekolist tiskovou zprávu Strany Zelených (SZ), podle níž vrchní soud v Olomouci zamítl mou žalobu na předsedu SZ Jana Beránka (https://ekolist.cz/txt_tzpr_full.stm?x=336124). Předmětem této žaloby byl Beránkův výrok, otištěný v Právu v květnu 2003: „Ivan Brezina nefunguje jako nezávislý novinář, ale jako člověk, který v minulosti psal na zakázku různých průmyslových lobby.”
 
Teprve v těchto dnech mi vrchní soud zaslal písemné zdůvodnění rozsudku, se kterým bych rád seznámil čtenáře Ekolistu. Tisková zpráva SZ se totiž manipulativně snaží vzbudit dojem, že Beránek u odvolacího soudu vyhrál, protože měl pravdu. Ve zprávě se doslova píše, že jde o “podle Breziny údajně nepravdivé tvrzení”. Jenže Beránkův výrok není nepravdivý jen “podle mně” a tím méně je nepravdivý “údajně”. Lež jako věž je to totiž především podle rozsudku městského soudu v Brně.

Předseda SZ se během jednání tohoto soudu vykrucoval jako malý kluk. Prý (cituji z rozsudku): "netvrdil nic o konkrétním smluvním závazkovém vztahu a již vůbec nic o případné úplatě", protože "různé průmyslové lobby nejsou subjektem práv, který by nějakou zakázku mohl uzavřít." Soudu nedokázal Beránek předložit sebemenší důkaz, že nějaký můj článek o problematice životního prostředí vznikl na něčí zakázku.

Ani ho předložit nemohl, protože žádný takový důkaz neexistuje. Jako ekolog vedu s Janem Beránkem řadu let odbornou polemiku o různých otázkách životního prostředí. V poslední době také kritizuji nedemokratické metody, kterými se jeho skupina tzv. “novodemokratů” v SZ snaží potlačovat vnitrostranickou opozici (například účelové zakládání základních organizací nebo pokusy o vylučování kritiků). Beránkovi se v této polemice zoufale nedostává věcných argumentů. Snížil se proto k podpásovému osobnímu útoku, jehož záměrem bylo znevěrohodnit mně jako názorového oponenta.

V dubnu 2004 městský soud v Brně konstatoval, že Beránek neunesl důkazní břemeno. Rozhodl, že jeho výrok je nepravdivý a že jím Beránek porušil mou osobní čest a profesní důstojnost novináře. Předseda SZ byl zároveň odsouzen zaslat mi doporučený dopis s omluvou a uhradit soudní výlohy.

Beránek se odvolal k vrchnímu soudu v Olomouci. Ten se už věcnou stránkou sporu (tedy otázkou pravdivosti výroku) vůbec nezabýval. Rozsudek městského soudu v Brně zamítl jen a pouze z důvodu tzv. nesprávné pasivní legitimace. Česky řečeno jsem podle názoru soudu neměl žalovat Beránka jako fyzickou osobu, ale jako předsedu Strany Zelených.

V rozsudku vrchního soudu se doslova píše: "Je zřejmé, že žalovaný nemluví sám za sebe, nevyjadřuje své osobní soukromé názory, nýbrž celý článek, včetně sporného výroku, se týká událostí ve Straně Zelených a žalovaný článek poskytuje jako řádně zvolený předseda této politické strany - jako její statutární orgán... Z obsahu článku jednoznačně vyplývá, že vyjádření včetně sporného výroku učinil žalovaný v rámci výkonu funkce předsedy Strany Zelených a jeho jednání tak muselo být nutně posouzeno jako jednání za tuto politickou stranu. Samostatná odpovědnost žalovaného za porušení osobnostních práv žalobce je v takovém případě vyloučena."

Čistě formální právnický problém, koho jsem měl žalovat ale samozřejmě lživost Beránkova nařčení nijak nevyvrací. Otázka už nezní, zda jsem někdy "psal na zakázku průmyslových lobby". Tato otázka byla zodpovězena věcným důkazním řízením provedeným městským soudem v Brně. Otázkou zůstává už jen to, zda Beránek lhal jako Beránek nebo jako předseda SZ. Odpoví na ni nejvyšší soud, k němuž podávám dovolání. Vzhledem ke stále vzrůstající nespokojenosti členské základny SZ a vzhledem k nadcházejícímu zářijovému sjezdu je ale nanejvýš pravděpodobné, že v době, kdy na tuto otázku budeme znát odpověď, už Jan Beránek dávno nebude předsedou SZ. Vypadá to, že éra novodemokratů už v SZ naštěstí končí - minulý týden stranu opustil Beránkův hlavní “spolubojovník” Jakub Patočka. Právě z úst Jana Beránka zní přitom obvinění z práce pro průmyslovou lobby velmi bizarně. Fakta jsou následující: v roce 1999, kdy byl Beránek předsedou Hnutí Duha, tato skupina dostala na svou kampaň proti JE Temelín 1 375 000 Kč od Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí. Podle vyjádření svého vlastního vedení byla platforma financována z dotací vlády Horního Rakouska. Spolková země Horní Rakousko je přitom důležitým akcionářem energetických koncernů (například firmy Energie AG Oberösterreich), pro které samozřejmě Temelín představuje vážnou konkurenci.


reklama

 
Ivan Brezina
Autor je ekologický publicista
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist