https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/londyn-problem-quotkam-s-nimquot-moc-neresi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Markéta Kutilová: Londýn problém "kam s ním" moc neřeší

31.1.2001
"Pokud odhodíš odpadky do odpadkového koše a ne na zem, bereš práci metařům". Tak takto chytře mi bylo vysvětleno (rodilým Londýňanem), proč se odpadky odhazují právě tam, kam zrovna chcete. A tak jsem pochopila, proč Londýn působí dojmem tak špinavého města.
 
Odpadky jsou prostě všude, kam vaše oko náhodou pohlédne. Na ulicích, před domy, v autobusech, vlacích, o nástupištích a vagónech metra ani nemluvě. Pravda je, že zavadit v ulicích Londýna o odpadkový koš se rovná úspěchu hodného řádu hledače pokladů. Většina košů totiž byla odstraněna poté, co se staly vítaným úkrytem pro smrtící nálože Irské republikánské armády, ale zatím nebyly ničím nahrazeny. Tedy vlastně byly. Veškeré odpadky se dávají do obrovských igelitových pytlů a nechávají se ležet na ulici, odkud je pak sbírají "londýnští popeláři". A tak častokrát ani nemůžete projít po ulici, protože se před vámi tyčí hora igelitových pytlů.

Možná vás, stejně jako mne, napadá otázka, zda zde vůbec existuje cosi jako třídění odpadků. Ne. Do igelitových pytlů se dává vše, co už doma nechcete. Pouze noviny se skladují do zelených umělohmotných bedniček, které jezdí vyprazdňovat speciální auta. Hledat tedy v Londýně kontejner na plasty, sklo, plech atd. je snaha více než marná. Přitom například mléko se prodává zásadně v plastových lahvích.

Nedalo mi to a přece jen jsem se snažila dopídit alespoň nějakého místa, kam by bylo možno nosit alespoň ten plast. A výsledek? Nakonec jsem byla za blázna, protože Londýňané naprosto nechápali, co po nich vůbec chci.

Takže rada na závěr. Pokud pojedete do Londýna, klidně odhazujte odpadky, kde se vám zrovna zlíbí, protože nezapomeňte, mohli byste způsobit nárůst nezaměstnanosti v Londýně.


reklama

 
Markéta Kutilová
Autorka je londýnskou spolupracovnicí EkoListu.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist