https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lov-velryb-je-treba-regulovat
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Vondrouš: Lov velryb je třeba regulovat

15.1.2004
Už 28. listopadu loňského roku se Miroslav Šuta ve svém příspěvku ohradil proti výroku, že Česká republika podporuje regulovaný lov velryb. "Chci Vám sdělit, že s tímto názorem nesouhlasím a že takovou Vaší politiku (ani politiku české vlády) rozhodně nepodporuji.", prohlásil. K odpovědi jsem se dostal, omlouvám se, až dnes.
 
Miroslav Šuta jako zastánce ochrany velryb (nikoliv jejich neregulovaného lovu) si pravděpodobně výše uvedený výrok špatně vyložil.

Pojem "regulace lovu" totiž v diplomatické řeči členů Mezinárodní velrybářská komise (IWC) nahrazuje termín "ochrana velryb".

IWC sdružuje všechny relevantní země - ty, které pod různými záminkami usilují o komerční - pokud možno neregulovaný - lov, stejně jako státy, které prosazují opak - tedy co nejpřísnější regulaci lovu velryb. Tyto země se sdružily, aby se pokoušely dohodnout o pravidlech lovu velryb - před existencí IWC totiž žádná respektovaná pravidla neexistovala.

Ke skupině, která usiluje o maximální regulaci lovu velryb se chce přidat také ČR - za osobního přispění ministra Ambrozka a MŽP. Tato skupina - která má jen mírnou převahu - se zjednodušeně řečeno snaží, aby druhy ohrožené vyhynutím nebyly loveny vůbec či alespoň výjimečně.

O vědecké důkazy stupně ohroženosti jednotlivých druhů a z toho vyplývající míry přísnosti regulace lovu se vedou uvnitř IWC spory. V současnosti je regulace lovu naštěstí relativně přísná. Povolen je pouze lov pro vědecké účely - což je ovšem v některých případech zneužíváno, možnost omezeného lovu tradiční technikou mají také původní obyvatelé severních regionů Evropy, USA, Kanady a Ruska. Komerční lov je naopak zcela zakázán.

Právě snahám o obnovení komerčního lovu je třeba bránit, protože nejsou vědecky podložené. Komerční lov by byl totiž teoreticky možný pouze u těch druhů velryb, u nichž by bylo nade vší pochybnost vědecky prokázáno, že již dosáhly takových počtů, že ohroženy nejsou - najdou-li se vůbec takové. I v takovém případě by bylo nutné přísnými pravidly zajistit, aby nedošlo k opětovnému ohrožení.

Snahu MŽP o to, aby ČR vstoupila do IWC a prosazovala tam, co nejpřísnější regulaci lovu velryb hodnotí příznivě Greenpeace:
„Je to správné rozhodnutí, kterým si Česká republika získá respekt všech zemí, které dnes ochranu velryb aktivně prosazují, což jsou například Spojené státy, Austrálie, Brazílie, Mexiko, Nový Zéland a prakticky celá Evropská unie,“ prohlásil ředitel české pobočky Greenpeace Jiří Tutter a dodal, že vstup České republiky do Mezinárodní velrybářské komise je naprosto klíčový právě letos, protože některé země nyní v IWC stupňují snahy zrušit zákaz komerčního lovu velryb, který trvá již 18 let."

Věřím, že takovou snahu pozitivně hodnotí i Mirek Šuta.


reklama

 
Daniel Vondrouš
Autor je tajemník ministra životního prostředí Libora Ambrozka
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist