https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/lukas-matela-stare-krajove-odrudy-ovoce-na-krnovsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lukáš Matela: Staré krajové odrůdy ovoce na Krnovsku

14.12.2016
Z nejrůznějších důvodů je dnes spousta oblíbených odrůd zapomenuta. Ilustrační foto.
Z nejrůznějších důvodů je dnes spousta oblíbených odrůd zapomenuta. Ilustrační foto.
Stále frekventovanějšími tématy nejen mezi mladými lidmi jsou zdravý životní styl, zdravé stravování, ochrana přírody a také důležitost lokální ekonomiky – místní produkce a místní spotřeba. To vše dohromady je společným jmenovatelem večerního semináře o starých krajových odrůdách ovoce v česko-polském pohraničí. Seminář se koná v coworkingovém centru v Krnově ve čtvrtek 15. 12. 2016 a přednášejícím odborníkem je Radim Lokoč z Oldřišova u Opavy, který se právě krajovými odrůdami ovoce nejen ve Slezsku dlouhodobě zabývá.
 

Z nejrůznějších důvodů je dnes spousta oblíbených odrůd zapomenuta pro např. příliš bujný vzrůst stromů (nehodí se pak do moderních intenzivních sadů), méně atraktivní vzhled plodů (jako stolní ovoce hůře prodejné), příliš silnou, tvrdou slupku (která ale zpravidla zajišťuje dobrou skladovatelnost) apod.

Je však také známo, že i „zapomenuté“ odrůdy je užitečné zachovat pro příští generace, protože zahrnují řadu užitečných vlastností: bujně vzrůstné stromy jsou vhodné jako krajinné prvky v alejích, stromy mohou vykazovat rezistenci na choroby, čekají na vhodné způsoby využití plodů a jsou zdrojem genetické rozmanitosti pro budoucí šlechtitele. Jsou navíc i určitým kulturně-přírodním dědictvím našich předků.

Staré odrůdy ovoce - biodiverzita v sadech

Mgr. Radim Lokoč, Ph.D.
Čtvrtek 15. 12. 2016 v 19:00
Coworking Krnov, Revoluční 45
(bývalá zemědělská škola)
www.coworkingkrnov.cz

„V okolí Krnova jsou ve fázi rozpracovanosti komplexní pozemkové úpravy. Ty jsou příležitostí pro liniovou výsadbu krajových ovocných stromů podél polních cest a lokálních biokoridorů“ říká spoluorganizátor setkání Lukáš Matela. Výsadba takových liniových prvků – alejí – přitom nemusí být pro veřejné rozpočty nákladná. Existuje řada úspěšných příkladů, kdy se ve svém okolí zhostily výsadby občanské iniciativy s pomocí veřejnosti. V Krnově přitom na podobnou příležitost čekají např. místní včelaři: „Přemýšleli jsme, že bychom pro naše včelky nějaké stromy vysadili, ale není jednoduché najít vhodný veřejný pozemek. Rádi se s naším spolkem takové výsadby zúčastníme“, doplňuje předseda jednoho z krnovských včelařských spolků Josef Lhoťan. „Když se na výsadbě podílejí občané, zpravidla pak mají ke stromům bližší vztah. Praxe ukazuje, že v takových případech je i nižší míra vandalismu. Jde o společensky prospěšnou aktivitu“ ještě dodává vedoucí krnovského skautského oddílu Michael Cestr. V Krnově tedy snad čekají staré ovocné odrůdy dobré časy.

"Na bývalém vojenském cvičišti za Krnovem dlouhodobě plánujeme zbudování vzdělávacího ekocentra s naučnou stezkou. V pastevních areálech se plánuje výsadba zejména starých krajových odrůd ovocných stromů a proto jakékoli aktivity v této věci vítáme", sdělil krnovský místostarosta Michal Brunclík.

A aby nezůstalo jen u teorie, připravili organizátoři malé zpestření – na akci bude možné ochutnat dva jablečné tekuté produkty: Cider Grumpy George z místní krnovské produkce a také jablečné-medové víno – rovněž z krnovských sklepů. Srdečně zveme na akci a nejen kvůli přírodě doporučujeme přijít pěšky.

Lukáš Matela
Autor je spolupořadatel akce.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist