Radek Svítil: Máme jít hlasovat ve zmanipulovaném referendu?
Jeho postoji plně rozumím a sám bych si přál, aby se podařilo přimět politiky k používání referenda jako plnohodnotného nástroje při správě státu. Pro úplnost si připomeňme, že česká ústava referendum výslovně zakotvuje, ovšem pravicoví poslanci za 11 let odmítli celou řadu návrhů na obecný zákon o referendu. Současné referendum o EU tedy proběhne podle speciálního zákona, který není použitelný pro případná další referenda.
Zpět ale k argumentu Martina Andera. Osobně nejsem přesvědčen, že účast na referendu o EU je tím správným krokem k referendům budoucím. Představme si, jak by podle nastavené laťky probíhalo dejme tomu referendum o zavedení povinných záloh na nevratné obaly.
V takzvaně veřejnoprávní televizi by každý den vystupovaly známé osobnosti a vysvětlovaly, jaký pokrok proti temným časům komunistické hrůzovlády představovalo zavedení plastových lahví na jedno použití. Drtivou většinu prostoru k danému tématu by ve všech sdělovacích prostředcích měli odpůrci záloh. Vláda by vedla přísně objektivní informační kampaň pod logem NE (povinným zálohám). Ministerstvo životního prostředí či Ministerstvo průmyslu a obchodu by rozdalo peníze nevládním organizacím na informační kampaň, nicméně shodou okolností jen odpůrcům povinných záloh (ti druzí by předložili málo kvalitní projekty).
Přesně tímto stylem probíhá kampaň před současným referendem. Výsledky voleb, kterým by předcházela taková kampaň, by jistě Evropská unie neuznala za platné. Chceme snad takováto referenda? Já ne, a proto se referenda o vstupu do EU nezúčastním.
reklama