https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martin-bursik-vstupuje-do-strany-zelenych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pavel Pečínka: Martin Bursík vstupuje do Strany zelených

2.7.2004
Bývalý český ministr životního prostředí Martin Bursík vstoupil do Strany zelených (SZ). Bursíka přijala koncem června základní organizace SZ v Praze 5, jejímž členem je i poslanec Evropského parlamentu Milan Horáček.
 
Členové ZO SZ Praha 5 při Bursíkově přijetí probírali především způsoby, jak posílit identitu zelených pro veřejnost, jak zlepšit program SZ a připravit sjezd toto léto.

O Bursíkovi se původně uvažovalo jako o lídrovi evropské kandidátky SZ, místo v čele evropské volební listiny SZ však nakonec zaujal Jakub Patočka. Ztroskotání jednání s Martinem Bursíkem urychlilo krizi v SZ, při níž byl mj. ze strany za kritiku Jakuba Patočky a Jana Beránka krátce vyloučen Milan Horáček.

Pozornost obou stran sporu v přibližně 900členné SZ se soustřeďuje na nadcházející, letní či podzimní, sjezd. Z prostředí kolem Jana Beránka a Jakuba Patočky zaznívají výzvy k odchodu "škůdců", kteří místo vlastních sektářů raději podporovali v evropských volbách Stranu pro otevřenou společnost (SOS). "Otevřená platforma SZ" kolem Ivana Dejmala, Petra Uhla a Milana Horáčka si naopak od sjezdu slibuje výměnu vedení, přičemž Dejmal, Uhl a Horáček o posty v SZ neusilují.

Podobně jako u německých Zelených kdysi vznikli vedle křídel "Realos" Joschky Fischera a Daniela Cohn-Bendita a "Fundis" Jutty Ditfurthové aj. také stoupenci smíru "Neutralos" Antje Vollmerové, zformoval se v prostředí Strany zelených nedávno třetí proud - "Za zelené pestré a tolerantní" kolem Miloše Tuháčka.


reklama

 
Pavel Pečínka
Autor je členem Strany zelených, sympatizuje s Otevřenou platformou SZ
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist