https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/martina-rousova-pomozte-nam-presvedcit-kraj-ze-na-zachranne-stanici-jaromer-zalezi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Martina Rousová: Pomozte nám přesvědčit kraj, že na Záchranné stanici Jaroměř záleží

6.9.2018
David Číp ze záchranné stanice Jaroměř při vypouštění orla Matěje.
David Číp ze záchranné stanice Jaroměř při vypouštění orla Matěje.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Záchranná stanice Jaroměř
Záchranná stanice Jaroměř i s jejími zvířecími pacienty je ve vážném ohrožení. K 1. 1. 2019 budeme možná muset ukončit naši činnost z důvodu dlouhodobého nedostatku financí.
 

Po naději, že konečně po 20 letech naší existence získáme důstojnější finanční příspěvek od Královéhradeckého kraje na provoz a údržbu záchranné stanice, se musíme opět smířit s tím, že Královéhradecký kraj nám v naší žádosti o navýšení rozpočtu nechce příliš vyhovět. A my tak stojíme před rozhodnutím, zda má ještě vůbec cenu v činnosti za těchto těžkých podmínek pokračovat.

Poslední šancí, jak kraj můžeme přesvědčit, je ukázat jim, že za námi stojí spousta lidí, kteří si naší práce váží a vidí rizika, která se dostaví, pokud se činnost stanice opravdu ukončí. O našem osudu rozhodnou krajští zastupitelé již 10. 9. 2018.

Pokud se nechcete dočkat okamžiku, kdy se dveře záchranné stanice zavřou, můžete to sami nemálo ovlivnit. Zásadně může pomoci, když se přidáte jako jednotlivci či organizace k naší výzvě. Petici můžete podepsat zde.

Záchranná stanice pro zraněné živočichy v Jaroměři se každý rok potýká s velkými problémy sladit stupňující se náklady (dané zvyšujícími se cenami a vzrůstajícím množstvím zvířat v nouzi) s víceméně stejně vysokými příjmy z dotací a sponzorských darů, proto opakovaně žádá Krajský úřad Královéhradeckého kraje o navýšení příspěvku. V loňském roce stanice od KÚ získala na celoroční provoz pouze 300 000 Kč, v letošním roce se příspěvek snížil ještě na 150 000 Kč. Pro srovnání ostatní stanice jsou svými kraji podporovány částkou 1 000 000 Kč až 3 000 000 Kč.

Jaroměřská stanice ročně poskytne pomoc více než sedmi stům volně žijících živočichům v celém Královéhradeckém kraji mimo Jičínsko a KRNAP. Přes polovinu pacientů se daří vracet zpět do přírody. Odchyty, dovoz, péči ale i komunikaci s nálezci pacientů a odborné poradenství (cca 3 000 telefonátů ročně) poskytuje nonstop, nevyjímaje víkendy a svátky. Stanice v nemalé míře vypomáhá policejním a hasičským jednotkám s odchytem, vyprošťováním a asistencí u zvířat v ohrožení či potenciálně nebezpečných občanům. Věnuje se také ekologické osvětě. Stanici ročně navštíví desítky mateřských, základních, středních i vysokých škol a odborní lektoři rovněž školy s výukovými programy navštěvují.

Všechny tyto služby stanice poskytuje z nemalé části dobrovolně, protože příjmy z dotací a sponzorských darů nestačí ani na minimální mzdy. Bohužel v důsledku špatného finančního ohodnocení kvalitní pracovníci odcházejí a to se v konečném důsledku projeví i na kvalitě péče o pacienty.

Za stávající velmi špatné finanční situace už není možné udržet provoz záchranné stanice. Pokud ale Jaroměřská stanice zanikne, není v Královéhradeckém kraji náhradní zařízení, které by plnohodnotně nahradilo všechny uvedené služby.

Předem všem děkujeme za vaši podporu a vstřícnost.

Za pracovníky, dobrovolníky a zvířecí pacienty ze Záchranné stanice v Jaroměři.


reklama

 
Martina Rousová
Autorka je pracovnicí ČSOP Jaro Jaroměř.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist