https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/me-dojmy-z-johannesburku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marie Haisová: Mé dojmy z Johannesburku

5.3.2003
Na Světový Summit OSN k otázce životního prostředí v Johannesburku jsem byla pozvána mezinárodní asociací Ashoka. Setkání s ostatními členy asociace z Indie, Indonésie, Jihoafrické republiky, Kolumbie, Mexika, Mozambiku, Paraquaye, Polska, USA a Zimbabwe se konalo v Tlholegu, v jedné ze slavných ekovillage, ekologických vesnic, vystavěných podle tradičních znalostí a novodobých poznatků ekologického stavitelství.
 
V ekovesnicích nejde jen o stavitelský um, ale zejména o lidské společenství, ve kterém jsou lidé jedna velká rodina, navzájem si pomáhají, spolupracují, tvoří komunitu, která žije v harmonii s okolní přírodou. Zde jsme se sešli, týden před zahájením Summitu, abychom se navzájem informovali o tom, co se v jednotlivých zemích přihodilo za deset let od prvního Světového Summitu OSN v Rio de Janeiro, ze kterého vzešel dokument Agenda 21, jakási bible globálního světa o tom, jak trvale a udržitelně žít na Zemi. V Agendě 21 je podrobně popsáno a doporučeno, co vlády jednotlivých zemí mají udělat pro zajištění harmonického soužití s přírodou. Mě zaujala kapitola 24, ve které se píše o potřebě aktivního zapojení žen do rozhodovacích procesů ve společnosti. Připravila jsem si prezentaci na toto téma (viz příloha 1) a zároveň jsem - jako příspěvek ekologické Agentury GAIA k Summitu otevřela internetovou diskusi na téma "Sustainable Way of Life and the Feminine Approach" na www/ecn.cz/gaia/engl/newsletter.

Pod logem Světového Summitu OSN, byl podtitul "People, Planet, Prosperity" a mě hned, cestou z letiště napadlo, jak malý smysl má dnešní lidstvo pro řeč symbolů. K tomu, aby se něco vyřešilo, mělo být na prvním místě slovo "Planet" a ne "People". Planeta bez nás přežije, my bez ní nikoliv. Podtémata, kterými byla energie, jídlo, čistá voda a zdraví jsou podmíněna zdravou planetou. Výstupem společných jednání v Tlholegu byl "The Ashoka Green Paper for the WSSD" s konkrétními příklady z činnosti našich kolegů: Bývalá softwarová inženýrka Jadwiga z Polska dala přednost jednoduchému životu na farmě a jako nositelka Goldmanovy ceny, což je alternativa k Nobelově ceně, se věnuje ekologickému zemědělství. Doktor Alan z Mozambiku zanechal profesorské kariéry na Massachusettském technologickém institutu v USA a sází stromy v Mozambiku. Inženýr, fotograf a manažér Ravi organizuje hospodaření s odpady tím, že zapojuje místní komunitu v Indii.

Uvádění myšlenek z Rio de Janeira z roce 1992 do života bylo ohlášeno jako hlavní náplň pro Johannesburg 2002 a aktivity jednotlivých členů asociace Ashoka byly pro to stvořené. Všichni pracujeme na změně, která je výsledkem konkrétní práce na konkrétním místě.

Po příjezdu do Johannesburgu jsme se rozešli po svých zájmech. Chodili jsme na jednání, workshopy a výstavy, které se vztahovaly k našim zájmům a práci. Já se vydala do Nasreku, který byl věnován nevládním organizacím do "Stanu žen", ve kterém se prezentovala témata, o která se prioritně zajímají ženy. Stan byl obrovský, umístěný daleko od ostatního dění. Takhle vypadá segregace, napadlo mě, poloha stanu obráží situaci ve společnosti, ve které je žena a její život na okraji. Hlavní jednání na Summitu byla v mužských rukou a je-li někdo výsledkem jednání zklamán, pak se není možné divit. Vidět na jedno oko, když máme dvě, je handicap a jestli si to globální společnost odmítá přiznat, pak se z problémů nevymotá. Já poprvé našla na veřejnosti informace, které vypovídaly o tom, že chce-li se skončit s chudobou, pak je třeba přemýšlet komplexně. Jestliže muži kontrolují světové peníze, pak ženy nemají šanci. Ve vládách je 86 % mužů, nadnárodním koncernům vládne 99 % mužů, v radě Světové banky je 91 % mužů, v Mezinárodním měnovém fondu je jich 100 %. Ženy vydělávají pouze 10 % ze světových příjmů, ačkoliv pracují 2/3 světového pracovního času a produkují polovinu světového jídla vlastní méně než 1 % světového majetku. Drtivá většina světové chudiny je rodu ženského. Závažnou informací je, že na zbrojení vydávají světoví vůdci (94 % mužů) přes 800 miliard dolarů, přičemž 80 miliard dolarů by stačilo na ukončení chudoby.

Co s tím?


reklama

 
Marie Haisová
Autorka je ředitelkou Agentury GAIA
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist