Marie Haisová: Mé dojmy z Johannesburku
Pod logem Světového Summitu OSN, byl podtitul "People, Planet, Prosperity" a mě hned, cestou z letiště napadlo, jak malý smysl má dnešní lidstvo pro řeč symbolů. K tomu, aby se něco vyřešilo, mělo být na prvním místě slovo "Planet" a ne "People". Planeta bez nás přežije, my bez ní nikoliv. Podtémata, kterými byla energie, jídlo, čistá voda a zdraví jsou podmíněna zdravou planetou. Výstupem společných jednání v Tlholegu byl "The Ashoka Green Paper for the WSSD" s konkrétními příklady z činnosti našich kolegů: Bývalá softwarová inženýrka Jadwiga z Polska dala přednost jednoduchému životu na farmě a jako nositelka Goldmanovy ceny, což je alternativa k Nobelově ceně, se věnuje ekologickému zemědělství. Doktor Alan z Mozambiku zanechal profesorské kariéry na Massachusettském technologickém institutu v USA a sází stromy v Mozambiku. Inženýr, fotograf a manažér Ravi organizuje hospodaření s odpady tím, že zapojuje místní komunitu v Indii.
Uvádění myšlenek z Rio de Janeira z roce 1992 do života bylo ohlášeno jako hlavní náplň pro Johannesburg 2002 a aktivity jednotlivých členů asociace Ashoka byly pro to stvořené. Všichni pracujeme na změně, která je výsledkem konkrétní práce na konkrétním místě.
Po příjezdu do Johannesburgu jsme se rozešli po svých zájmech. Chodili jsme na jednání, workshopy a výstavy, které se vztahovaly k našim zájmům a práci. Já se vydala do Nasreku, který byl věnován nevládním organizacím do "Stanu žen", ve kterém se prezentovala témata, o která se prioritně zajímají ženy. Stan byl obrovský, umístěný daleko od ostatního dění. Takhle vypadá segregace, napadlo mě, poloha stanu obráží situaci ve společnosti, ve které je žena a její život na okraji. Hlavní jednání na Summitu byla v mužských rukou a je-li někdo výsledkem jednání zklamán, pak se není možné divit. Vidět na jedno oko, když máme dvě, je handicap a jestli si to globální společnost odmítá přiznat, pak se z problémů nevymotá. Já poprvé našla na veřejnosti informace, které vypovídaly o tom, že chce-li se skončit s chudobou, pak je třeba přemýšlet komplexně. Jestliže muži kontrolují světové peníze, pak ženy nemají šanci. Ve vládách je 86 % mužů, nadnárodním koncernům vládne 99 % mužů, v radě Světové banky je 91 % mužů, v Mezinárodním měnovém fondu je jich 100 %. Ženy vydělávají pouze 10 % ze světových příjmů, ačkoliv pracují 2/3 světového pracovního času a produkují polovinu světového jídla vlastní méně než 1 % světového majetku. Drtivá většina světové chudiny je rodu ženského. Závažnou informací je, že na zbrojení vydávají světoví vůdci (94 % mužů) přes 800 miliard dolarů, přičemž 80 miliard dolarů by stačilo na ukončení chudoby.
Co s tím?
reklama