https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-stasa-verejne-osvetleni-ceka-mala-revoluce-led-diody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Staša: Veřejné osvětlení čeká malá revoluce - LED diody

28.5.2012
Pouliční osvětlení s LED diodami
Pouliční osvětlení s LED diodami
Foto | Eltodo / ESOLi
Osvětlení veřejných prostranství začalo olejovými lampami a loučemi. První rozsáhlejší veřejné osvětlení bylo založeno na plynových lampách. Později začala dominovat elektrická energie a obloukové lampy. V druhé polovině 20. století se významně prosadily vysokotlaké rtuťové výbojky. Během 70. let je nahradily vysokotlaké sodíkové výbojky, které jsou relativně velmi efektivní a které v našich ulicích svítí dodnes. Nyní veřejné osvětlení čeká nejvýznamnější změna za posledních několik desítek let, kterou způsobí technologie světelných diod (LED).
 

Současná technologie vysokotlakých sodíkových výbojek (se svým typicky žlutým světlem) není nikterak špatná či zastaralá. Jedná se o technologii efektivní, zvládnutou, relativně levnou a roky ověřenou. V České republice je dokonce počet vysokotlakých sodíkových výbojek poměrně vysoký i oproti Západu (cca 90 % světelných bodů) a to především díky energetické krizi v 70. letech, kdy se přechod na novou technologii centrálně nařídil. Přesto můžeme očekávat, že světelné diody (LED) veřejné osvětlení významně ovlivní.

Nová technologie je založena na polovodičové diodě vyzařující světlo (zařazuje se do polovodičových světelných zdrojů). První světelné diody vyzařovaly pouze monochromatické světlo, ale vývoj rychle pokračoval. Důležitým milníkem byl vynález modré a následně bílé diody, později vysokovýkonové LED diody. Každým rokem jsou představovány efektivnější diody a tento trend se ještě nezastavil. Naopak laboratoře pravidelně překvapují vysokými měrnými výkony, které přesahují hodnoty známé z učebnic. Např. v dubnu 2012 byl představen čip s měrným výkonem 254 lm/W, což je více než kterýkoli jiný světelný zdroj. Mimo vysokou účinnost je za hlavní výhodu technologie LED považována také dlouhá doba života, lepší podání barev i bílá barva světla (dle prvních zkušeností ale někteří mají raději tradiční žlutou).

Pouliční osvětlení s LED diodami
Pouliční osvětlení s LED diodami
Foto | Eltodo / ESOLi

Příznivé vlastnosti nového světelného zdroje mění nejedno odvětví: automobilový průmysl, interiérové osvětlení, scénické osvětlení a další. Veřejné osvětlení není výjimkou. Jak si tedy představit noční ulice za 30 let? Velmi pravděpodobně budou osvětleny bílým světlem podobným tomu, jaké máme v budovách. Tvary svítidel budou o trochu pestřejší a zvláště v centrech měst budou mít designéři mnohem volnější ruce oproti tradičním svítidlům s objemným optickým systémem. Vzhledem k jednodušší regulaci světelného toku LED svítidla (oproti výbojkovým svítidlům) lze předpokládat, že stmívání na nižší úroveň v pozdních nočních hodinách bude běžnější než dnes. A za 30 let lze také předpokládat, že veřejné osvětlení bude celkově o něco úspornější než v současných dnech.

Ačkoliv technologie LED nabízí zdánlivě dokonalé vlastnosti pro veřejné osvětlení, neměli bychom propadat iluzi o jejich dokonalosti. Současná LED svítidla pro veřejné osvětlení procházejí svými „dětskými nemocemi“ jako každá nová technologie. Ku příkladu zmiňovaná dlouhá doba života není zcela vyzkoušena (nikde nesvítí více než pár let) a vychází především z matematických modelů (nehledě k předřadné elektronice, která obvykle trpí častější poruchovostí než samotný LED čip). Je třeba se také vyvarovat jednoduchému vzorci „LED=úspora“, neboť hlavní konkurent ve veřejném osvětlení – vysokotlaká sodíková výbojka – je vysoce efektivní. V současné době je tak LED osvětlení úspornější především v místech, kde neexistuje ekvivalentní nízký příkon výbojky. V ostatních případech je na tom LED osvětlení obdobně či jen o trochu lépe. Veřejné osvětlení je – oproti našim domácnostem – svázáno normami, které chrání naši bezpečnost, a odpovídající veřejné osvětlení s použitím technologie LED je poměrně vysokým veřejným nákladem (několikanásobně vyšším oproti výbojkovým svítidlům).

Přesto lze předpokládat, že se LED svítidla v našich ulicích budou objevovat stále častěji a zkušeností s novou technologií bude více. Svůj názor na budoucí osvětlení si můžete udělat např. v okolí Anděla či Karlova náměstí v Praze, kde jsou instalovány LED svítidla různých výrobců v rámci pilotního projektu.


reklama

 
Michal Staša
Autor se zabývá úsporami energie a světelnou technikou ve Středisku pro efektivní využívání energie. Text vznikl v rámci nevýdělečného projektu ESOLi, zaměřeném na energeticky šetrné veřejné osvětlení. Více informací naleznete na webu www.esoli.org
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist