https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/miroslav-havranek-bud-budeme-mit-nove-bloky-nebo-budeme-elektrinu-dovazet
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Havránek: Buď budeme mít nové bloky, nebo budeme elektřinu dovážet

11.1.2011
Problém přístavby dvou bloků jaderné elektrárny Temelín (JETE) je přesně typ otázky, kterou je nutné nahlížet z mnoha úhlů pohledu a nelze jí odpovědět jednoduše "ano, nebo ne". Je třeba si uvědomit, že v otázce přístavby se nejedná o současnost, ale o budoucnost a při rychlosti stavby čehokoli u nás, o budoucnost relativně vzdálenou. Proto odpověď na tuto otázku musí být vždy doplněna vysvětlením reálií a popisem světa, ve kterém se budeme pohybovat. Pokud člověk není podílníkem ČEZ, tak odpověď na otázku, jestli v roce 2011 naše elektřinu exportující ekonomika potřebuje spustit „Temelín navíc“, odpověď by byla jednoznačně negativní. Pokud se ale ptáme na to, jestli je nyní třeba začít jednat tak, aby v roce 2020-2025 byla možnost JETE2 spustit, odpověď už není tak jednoznačná. Předem je třeba položit si následující otázku: Jak bude vypadat svět v roce 2025?
 

Redakce Ekolistu.cz oslovila několik odborníků s žádostí o komentář na téma:

"Potřebuje ČR přistavět dva bloky v jaderné elektrárně Temelín? "

Vedle Miroslava Havránka nám své odpovědi poslali:

Na naší planetě bude žít 8 mld. lidí, tedy o 33 % více, než jsme dosud zvyklí. Růst počtu obyvatel bude velmi nerovnoměrný, k největšímu populačnímu růstu bude docházet v rozvojových a industrializujících zemích. Evropa bude i nadále stárnout. V městech současnosti žije 49 % obyvatel naší planety a urbánní systémy se v budoucnu stanou hlavním životním prostředím pro většinu obyvatel. V ČR bude dle demografické analýzy stabilní populace do 10,3 – 10,5 milionu obyvatel a od roku 2025 dojde k poklesu populace pod 10 milionů. Zdroje ušlechtilých fosilních paliv ve světě budou plně exploatované, v ČR téměř vyčerpané. V současnosti ekonomicky rostoucí země, zejména tzv. BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína) budou mít v roce 2025 dostatek ekonomické síly na to plně soutěžit (ne-li přímo bojovat) o využívání dostupných zdrojů energie. Pokud se podíváme na energetické technologie, resp. na technologie poskytující lidstvu energetické služby (viz např. v tzv. „Modrý scénáři IEA“), budou sice efektivnější, ale na druhou stranu budou náročnější na výrobu jak z hlediska materiálů, tak i energie. Na svůj provoz budou vyžadovat ušlechtilá paliva – elektřinu, vodík, ropné deriváty. Změna klimatu bude probíhat a změny v ročních chodech teplot, hydrologickém cyklu, vegetačních obdobích budou mít zřetelné dopady. Tlak na vypořádání se se změnou klimatu v mezinárodním měřítku se přesune od čistě mitigační strategie typu Kjotského protokolu, k mixu mitigačních a adaptačních opatření. Vlastních fosilních paliv v ČR nezbude mnoho, dovoz bude buď nemožný, nebo rozhodně ne tak jednoduchý jako dosud. Z domácích zdrojů tedy zůstane ČR voda, vzduch, slunce, biomasa a jádro, i když JEDU životnost se bude chýlit ke konci. Je samozřejmě i možné, že v případě neuvolnění limitů těžby může mít ČR v budoucnu strategické zásoby uhlí. A z tohoto dostupného mixu je třeba vycházet, pokud se chceme bavit o tom, jestli budeme potřebovat další JE.

Proč JE ano? Jaderná elektrárna představuje zdroj energie s vysokou hodnotou EROEI (energy returned on energy invested), vysokou hustotou energie na jednotku plochy využívané danou elektrárnou. Provoz JE je relativně uhlíkově neutrální, vstupem nejsou fosilní paliva a výstupem nejsou skleníkové plyny. Ekologická zátěž v případě běžného provozu je minimální, externí náklady celého jaderného palivového cyklu jsou o jeden až dva řády nižší než fosilní energetika (hlavní dopady na lidské zdraví a ekosystémy v jaderném palivovém cyklu představuje těžba a příprava paliva), pravděpodobnost a dopady havárie jsou nízké (kupříkladu v porovnání s vodní elektrárnou).

Proč JE ne? Jaderná elektrárna představuje dlouhodobou investici, která pokud je jednou postavena, zakonzervuje energetický mix na dlouhou dobu. Jaderná energetika nemá v současné době uspokojivě vyřešenou koncovku (jak dlouho a kde uložit odpad a části elektrárny). Jaderný odpad stále obsahuje více než 97 % energie. Náklady dekomisi JE nejsou známy a mohou představovat zdroj značných problémů do budoucna. Sociální vnímání rizika JE je neúměrně vysoké. Výkon JE nejde dobře regulovat, může sloužit jako základní elektrárna (běh na 100 % výkonu), ale pro vyrovnávání výkyvů výroby a spotřeby nelze použít. Jde rychle odstavit, ale pomalu spustit.

Pokud bych se tedy měl vyslovit k záměru postavit dva nové bloky JETE, vyslovil bych se ano. Jaderná energetika v základním mixu bude pro ČR v roce 2025 stále nutností a jakkoli jsem velkým zastáncem fotovoltaiky, energetických úspor i ostatních OZE, stále si nemyslím, že bychom byli v roce 2025 schopni jimi pokrýt více než 35 % primárních energetických zdrojů. Zbytek budeme muset dovézt, nebo pokrýt jinak.


reklama

 
Miroslav Havránek
Autor je členem Centra pro otázky životního prostředí UK.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
11. 1. 2011
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist