Jakub Kašpar: MŽP rozhodně před referendem nikoho nemanipulovalo
Pan Svítil kritizuje vládní kampaň před referendem, což je rovněž jeho nezadatelné právo. To, jak je kampaň, koordinovaná ministerstvem zahraničních věcí, vedena, vyvolává nepochybně nejrůznější reakce - od pozitivních až po veskrze negativní. Za vládní kampaň, kterou vede MZV ovšem nemůžu a ani nechci hovořit. Rád bych dodal jen několik slov k informační kampani, kterou realizuje ministerstvo životního prostředí, o němž byla v textu také řeč, navíc i MŽP je součástí české vlády. Rozhodně nemohu ovšem souhlasit, že by ze strany MŽP došlo v rámci informační kampaně k jakékoli manipulaci voličů.
Ministerstvo životního prostředí učinilo pro informovanost občanů před referendem několik kroků. V první řadě jsme v nákladu několika desítek tisíc kusů vydali sadu devíti tematických letáčků k jednotlivým složkám životního prostředí, které jsme rozdistribuovali do všech krajů ČR a dali samozřejmě k dispozici také médiím. V dubnu vznikla také internetová stránka na adrese http://www.env.cz/purl/eu, kde mohou uživatelé internetu získat také věcné a přehledné informace o vstupu do EU a jeho souvislostech s problematikou životního prostředí.
Jednotlivé regiony navštívili od ledna jak ministr životního prostředí Libor Ambrozek, tak jeho náměstci, aby tu hovořili jak s běžnými občany, tak s představiteli místních i krajských samospráv - nikoli o složitých teoretických konstruktech "evropské jednoty", ale o konkrétních dopadech, výzvách a možnostech, které ze vstupu do EU vyplynou. Ministr životního prostředí Ambrozek kromě toho uspořádal řadu tématicky zaměřených tiskových konferencí v Praze, kde se snažil prostřednictvím médií informovat občany o tom, co vstup do EU znamená v oblasti životního prostředí.
Ministerstvo podpořilo i projekty některých nevládních organizací, které se týkaly vstupu do Evropské unie - v rámci grantového řízení například získala 300 tisíc korun Společnost pro trvale udržitelný život na svůj projekt "Evropská unie a životní prostředí očima nevládních organizací", v rámci kampaně jsme se rozhodli podpořit zvýšenou míru a frekvenci zpravodajství na stránkách Integrace.cz a Ekolist.cz. Pan šéfredaktor Svítil jistě potvrdí, že nepadla ani zmínka o tom, že by snad zpravodajství EkoListu v rubrice Evropská unie a životní prostředí, podpořené v rámci komunikační strategie MŽP, mělo být jakýmkoli způsobem tendenční (ať už pro vstup nebo proti němu). Naopak - naším zájmem bylo dostat k občanům co nejvíce nezkreslených informací tak, aby se mohli co nejodpovědněji rozhodnout. Proto jsme iniciovali právě jednání s vydavatelem EkoListu po drátě, jako nejčtenějšího internetového zpravodajství v oblasti životního prostředí či s redakcí Integrace, která se problematice vstupu do EU věnuje již řadu let.
Tolik jen k hlavním krokům, které jsme v rámci resortní komunikační strategie za uplynulý půlrok realizovali. Nenacházím na těchto krocích nic, co by vedlo k názoru, že se MŽP snažilo v průběhu "finiše" před referendem jakkoli občany manipulovat. Proto, alespoň z pohledu MŽP, je článek pana Svítila přinejmenším poněkud jednostranný a nespravedlivý.
Já osobně k referendu půjdu - naprosto bez ohledu na to, co si já sám myslím o vládní kampani nebo o pořadech veřejnoprávních médií. Referendum totiž není rozhodováním ani o názoru na vládu, ani o názoru na kvalitu její kampaně a už vůbec ne o názoru na kvalitu mediální sféry. Hlasovat se bude o něčem podle mého názoru mnohem důležitějším, co bude mít pro naši budoucnost dopad mnohem dlouhodobější. Na rozdíl od Radka Svítila totiž nevidím jediný pozitivní efekt, který by mohlo přinést to, že se kdokoli z nás svého volebního práva vzdá.
reklama