https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/mzp-tajne-schvalilo-novy-plan-pece-o-np-sumava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivona Matějková: MŽP tajně schválilo nový Plán péče o NP Šumava

17.1.2001
... aneb masivní těžba a devastační zásahy v šumavských lesích jsou nejspíš plně zlegalizovány!
 
Ve čtvrtek jsem se náhodně dozvěděla překvapující zprávu, kterou se mi následujícího dne podařilo ověřit: ministerstvo životního prostředí tajně schválilo nový Plán péče o NP Šumava!

Nevědí o tom ani účastníci připomínkového řízení, ani šumavské obce a dokonce ani oponentní rada plánu, kterou si k tomu sestavil ředitel parku ing. Žlábek. Z toho vyplývá, že podobu nového Plánu péče (PP) znají jen určití lidé na Správě parku a na MŽP.

Je přitom známo, že k původní verzi PP byla vznesena celá řada kritických připomínek, k jejichž řádnému a oficiálnímu projednání však nedošlo. Jak uvedl mluvčí parku Z. Kantořík, ministerstvo plán péče schválilo již 22. 12. 2000 s tím, že řada připomínek prý byla akceptována. Co však vedlo Správu parku k tomu, že porušila daná pravidla a neumožnila všem zúčastněným nahlédnout do nové verze?

Dalším paradoxem je skutečnost, že utajovaný plán péče již dokonce nabyl účinnosti, a to k 1. 1. 2001. Mám proto vážné obavy, že původní kritická verze, se kterou jsem byla podrobně obeznámena, nedoznala před schválením přílišných změn. Pro šumavské lesy by to znamenalo, že na prvním místě by se opět namísto ochrany přírody odehrával boj o dřevo! Legálně prováděné devastační těžby pod záminkou likvidace kůrovce, masivní vývoz dřeva za pakatel a opanování dalších turisticky nepřístupných míst dřevorubci. Další blamáž v médiích o akutní potřebě protikůrovcových zásahů, vychlubování se stachanovskými úspěchy při likvidaci kůrovcové kalamity, klamání veřejnosti vylháváním a překrucováním faktů, pohádky o dřevorubeckých zásazích v Národním parku Bavorský les atd. Co k tomu dodat?

Tajným schválením nesmírně důležitého dokumentu, jakým je plán péče o národní park, na sebe ministerstvo životního prostředí jasně prozradilo, že dřevorubecká lobby zainteresovaná v těžbě a výprodeji šumavských lesů má u něj maximální podporu a zastání.

Následky těchto odporných totalitních praktik na sobě nejvíce pocítí šumavská příroda a šumavské obce. Milí čtenáři, pokud Vám není Šumava lhostejná, šiřte tyto informace dál. Situace je natolik závažná, že není možné jen tak přihlížet a mlčet...


reklama

 
Ivona Matějková

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist