https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nejezdit-do-brna-autobusem-po-dalnici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ondřej D. Simon: Nejezdit do Brna autobusem po dálnici

22.4.2002
V jedné nedávné debatě probíhající v bulletinu Duhové vnitro se objevila výše uvedená věta jako příklad něčeho absurdního. Já bych s ní však vcelku souhlasil. Ano, nejezděme z Prahy do Brna a z Brna do Prahy po dálnici, nejedná-li se o případ krajní nouze. Proč? Kvůli vlakům, řece, krajině a nám samým.
 
Cestování busem po naší nejstarší dálnici je zážitek veskrze nepříjemný. Počínaje nejnižšími fyziologickými potřebami a kultivací vlastní duše konče. Vynechme pro jednoduchost v následující filipice ten řídký případ, že spolucestující osoba je magnetovou horou našeho zájmu a její i naše okolí nám může být ukradené.

Co tedy taková osamělá cestovatelka či cestovatel v osidlech výbušného motoru vlastně prožívá? Vleze za drahý peníz do ocelovoskleněné pixly, skrčí se do spáry mezi dvěma čalouněnými sedadly a upadne do mrtvolné strnulosti. Radost spojenou s popíjením a pojídáním musí rychle zapudit s ohledem na tři lidi vzdálené 3 - 10 cm a dalšího člověka rozvaleného celých 40 cm daleko. Pixla se ze zadu zamodrá naftovými spalinami a za fyziologicky často škodlivým otřesů se vydá cikcak vpřed. Za okny se odehrává podivný výjev. Beton, paneláky a jiné pixly, střídané betonovými obrkrychlemi obloženými tisíci autíček, pak jakési zdi bez oken, na holou skálu vyhlodané průrvy dávno zničenými Valíky a sem tam i pohled do krajiny. Zároveň můžeme cestou vybírat z mnoha cenných výrobků od přímé volby, přes orly až k dalším plechovým pixlám. Depresivní krychle a kvádry se hluboce vrývají do naší mysli, vnitřní orgány rozechvívá drncání na prasklinách živičných povrchů a tělo bezvýsledně zkouší vyplavit alespoň z krve nějakou tu dávku škodlivin.

Ano, ano, tak to je, voláte na mne bezmocně, co ale máme dělat jiného! Jeďte vlakem, je to prosté. Při vhodné volbě slev to bude i bez zmizíku stejně drahé a naopak při použití vlaku s Éčkem vpředu i nepatrně rychlejší než busem.

Vstoupíte na historickém nádraží do dlouhé housenky naplněné útulnými pokojíčky, pro závisláky i jakýmisi autobusy. Volně se uvelebíte v poloze sedící, stojící či různěležící a pustíte se do své oblíbené činnosti. Jíte na stolku jako lidé 19. století, pijete hojnost nápojů s vědomím OO za zády a se samozřejmými službami umývárny - převlékárny. Stoupenci teplých nápojů vyndávají své termosky se vřelou vodou a zalévají ve svém kalíšku jednu dávku jemných listů za druhou. Kolos se zlehka dává do pohybu a za okny se odvíjí krásný obraz. Je to přírodovědný film nebo realita? Kaňony řek, lesy rozmanitých barev, zadní zahrádky domů, stodoly vesnic, louky s prvními kopretinami, vratiče na náspech. A ten běžící film je asi hlavně o řekách. Svitava, Sázavka, Sázava, Labe, Orlice - pentle meandrů, aleje stromů, kroužící ptáci a zrcadla hladiny. Jen sem tam film pro setrvání v realitě ukáže i pár pařezů, skladiště uhlí, paseku, u závor čekající vozy a protihlukové zídky ve městech. Střídání četby v sedě, psaní, postávání u okna a profukování mysli v čerstvém povětří rozjasňuje a ostří vaší mysl. Úkol, pro který jste cestovali tu dálku, je často vyřešen za hodinu houpavého vznášení na stříbrných kolejích.

Ještě pochybujete o sebemrskačství těch, kteří dobrovolně odmítají tubusy vlaků a holdují výfukům a svodidlům? Stejně jako nekupujete levné plastikové čínské škrpále, odolejte i úspoře několika šestáků a straňte dráze. I vaše nálada se zlepší, když nebudete ani minutu již více trávit na nejošklivějším místě naší země zvaném D1.

Psáno pro bulletin Duhové vnitro. Článek jsme použili s laskavým svolením redakce i autora.


reklama

 
Ondřej D. Simon
Autor je koordinátorem místní skupiny Hnutí DUHA Středokluky.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist