https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nelze-merit-dvojim-metrem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Milada Brussová: Nelze měřit dvojím metrem

6.6.1999
Rozhodla jsem se napsat z důvodu, že je mnoho dění u nás i ve světě, jež nemohu přejít bez ohlasu. Nebyla jsem zticha, snažila se o spravedlnost pro všechny a nebála jsem se hájit jiné slabší lidi i v případě, že jsem tím pádem sama měla nepříjemnosti.
 
Ze všeho, co lze slyšet a vidět osobně i z médií poznáváme, že sobectví, nedostatečná znalost historie a vývoje světa všeobecně, nezájem o vnímání souvislostí či záměrné nerozlišování příčin a následků, tmářství a fanatismus rozhodující měrou ovlivňují jednání lidí, a co je tragédií, i jednání vlád, parlamentů a celosvětových institucí. Podle mého názoru rozrůstá se šílenství touhy po hmotném bohatství a po moci. Otřesné události na Balkáně svědčí o ubohosti duchovní úrovně těch mocnějších. Nelze požadovat práva jedněch na úkor jiných tak, jak se to dělo v minulosti. Je nesmyslné hovořit o lidských právech, když se nadále uplatňuje hlavně právo silnějšího. Proč se mocnosti nezasazují stejně usilovně o posílení úlohy OSN, UNICEF či UNESCO? Ty přitom trpí nedostatkem prostředků pro zajišťování ochrany dětí či pro zlepšení zdravotní péče. Na zbraně je ovšem peněz dost. Otřesné!

Co nastalo po fanatickém odhodlání činitelů NATO dostat na kolena vedení Srbů? Nesmírná tragédie miliónů lidí. Již to není dvě až tři sta tisíc, ale milión Albánců a zničená země miliónů Srbů i obyvatel dalších národností, žijících na území SRJ. Zničené životní prostředí, otrávené řeky…

Nepochopím bezcitnost vládnoucích představitelů mnoha zemí a nechápu ani to, že jsou vzdělaní lidé (lékaři, učitelé, ochránci přírody…), kteří viditelně a slyšitelně neprotestovali proti bombardování, kterým trpěl zvláště slabí lidé, ženy a děti, které budou psychickými následky trpět celý život. Nelze to pochopit normálním rozumem. Ve světě je násilí na pochodu s požehnáním mnohých nejvyšších a inteligence. Zbraně se ale užívají, chybí-li rozum a cit.

Protestovat proti zneužívání zvířat ve vědeckém výzkumu, proti ničení přírody, proti trestu smrti, to vše považují za oprávněné a podporuji takové protesty. O nesmyslnosti těchto protestů není ale pochyb v případě, že připouštím a neprotestuji proti mnohem horšímu násilí prováděnému na dětech či ženách a kulturním bohatství země. Osobně jsem odeslala mnoho protestů.

Nelze měřit dvojím metrem. Na lavici obžalovaných patří všichni, kdo vztáhnou ruku se zbraní proti jinému. A to platí i pro vlády.


reklama

 
Milada Brussová
Autorka je čtenářkou EkoListu
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist