https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nepatrim-mezi-autory-dokumentace-eia
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Sommer: Nepatřím mezi autory dokumentace EIA

24.3.2000
Vzhledem k tvrzení pana Štingla v příspěvku " Nezaujaté vyjádření pana Sommra ke své vlastní dokumentaci? " jsem nucen prohlásit, že nepatřím mezi autory dokumentace E.I.A na těžbu v lomu Čertovy schody - západ. Tuto skutečnost si lze jednoduše ověřit na str. 1 a 2 dokumentace, kde jsou vyjmenováni všichni zúčastnění.
 
Protože pan Štingl napadá těžaře za nehospodárné využívání vápence, je vhodné poznamenat, že lom produkuje pouze surovinu, za jejíž hospodárné využívání nesou odpovědnost zákazníci lomu. Domnívá se snad pan Štingl, že lamači kamene mají kontrolovat spotřebu vápence ve farmacii nebo v energetice?

Předmětem posuzování vlivu na životní prostředí je záměr dotěžit starý lom a vybrat zbytek vápence. Podle názoru těžaře to bude trvat asi 15 let, podrobnosti jsou rozvedeny v dokumentaci. Podle názoru geologa prof. Ivo Chlupáče, jehož vyjádření zveřejnily Děti Země na stránce www.ceskykras.cz by se mělo těžit maximálně 10 let.

Pan Štingl sice vyhlašuje, že požaduje pouze snížení těžby, ne její zastavení, ale ani po roce diskusí nesdělil, jaká by měla být výše jím prosazovaného " velmi malého objemu těžby", aby bylo zjevné, o kolik roků Děti Země chtějí prodloužit provoz lomu oproti záměru těžaře.

Podle stávající spotřeby vápence v oborech, ve kterých by se měl podle pana Štingla především využívat, jedná se o prodloužení asi o 200 až 500 let. Domnívám se, že vlastní čísla pan Štingl veřejnosti nesdělí. a že zaznamenáme jen další úvahy o demagogii.

Ochranáři přírody napsali k dokumentaci: "Správa CHKO Český kras jednala se zpracovateli dokumentace již v průběhu vlastního hodnocení a jejím připomínkám bylo vyhověno. Jedná se o těžební činnost, která nemá žádné nové územní nároky a celá je projektována do dnes již otevřené těžební jámy. Realizací dojde současně k umožnění provedení sanací závěrných lomových stěn a konečné biologické rekultivaci. Ve svém důsledku dojde v závěrečné fázi k zmenšení roztěžené plochy v celém lomu VLČS až o 1/3"

Pan Štingl se však v tisku vyjádřil, že naopak nastane obrovská devastace přírody a krajiny. Co k tomu dodat? Asi jen, že vyjádření státních orgánů (včetně správy CHKO) k dokumentaci E.I.A. se na stránce Dětí Země www.ceskykras.cz do 21.3.2000 nenacházela.

Existuje však závažná okolnost, kterou by měly Děti Země respektovat. V současnosti probíhá podle zákona 244/92 Sb. proces posuzování vlivu těžby na životní prostředí, který bude ukončen vydáním souhlasného nebo nesouhlasného stanoviska ministerstva životního prostředí k záměru těžaře.

Nebylo by vhodnější, kdyby Děti Země, jak je v demokratické společnosti obvyklé, nechali vyslovit všechny zúčastněné, aniž je budou napadat za názory odlišující se od jejich stanoviska.


reklama

 
Ivan Sommer
Autor je čtenář EkoListu
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist