https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/nespalujme-odpady-doma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Miroslav Konečný: Nespalujme odpady doma!

16.1.2001
Bohužel běžnou, avšak nepřípustnou každodenní praxí je spalování domovního odpadu v kamnech a domácích kotlích. Nejde o nový jev, ale pravděpodobně v souvislosti se zvýšením cen zdrojů energie došlo k jeho rozšíření.
 
Že tomu tak skutečně je, lze nepřímo odvodit z barvy kouře a jeho zápachu, charakteru přitápění v domech se zbudovaným plynovým vytápěním, přičemž podezření dále podporuje absence možných vlastních zdrojů paliv (zejména v městských částích je zřejmé, že malé zahrádky nemohou býti dostatečným zdrojem dřeva) a minimální změny v prodeji uhlí. Přímým důkazem jsou pak osobní sdělení jednotlivých občanů, kteří současně s úsporou za vytápění zdůrazňují výhodu úspory na platbách za likvidaci-odvoz komunálního odpadu.

Jsem si vědom praktické nedokazatelnosti takového chování a nemožnosti dosáhnout nápravy cestou represe, avšak domnívám se, a moje osobní zkušenost to potvrzuje, že jev lze výrazně ovlivnit osvětou, ve které je jasně a srozumitelně zdůrazněno, že některé věci pálit nelze a některé složky při hoření jsou dokonce silně toxické. Na Vašich stránkách jsem na toto téma našel několik spíše skrytých textů, ale dle mého názoru se tímto způsobem o tématu dozví zejména Ti, kterým o ekologii jde, a kteří se stejně dříve, než něco udělají o důsledcích svého počínání poradí.

Problémem jsou ale lidé nevzdělaní a lidé ignorantští. Obě skupiny nepátrají po problémech, ale na druhé straně jsou zvyklí, v souladu s reklamní kampaní prodejců, že informace přijde za nimi, že to bude informace jasná, stručná a musí zaujmout.

Obracím se proto na Vás, abyste věnovali této problematice větší pozornost, abyste učinili kroky ve věci popularizace stávajících vyhlášek a zákonů doplněné o srozumitelné zdůvodnění, aby bylo občanům zřejmé, že zákaz spalování odpadu zde není z důvodů šikany prostých lidí ani libovůle úředníků, ale že je formulován v jejich vlastním zájmu. Když si večer vyjdete na kopec nad nějakou vesnici či město, snadno poznáte, že problém spalování odpadu je aktuální a svým dopadem vážný a tudíž se mu vyplatí věnovat.


reklama

 
Miroslav Konečný

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist