https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/od-demokracie-k-ekologii-ci-od-ekologie-k-demokracii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Adéla Purschová: Od demokracie k ekologii či od ekologie k demokracii?

29.10.1999
V letošním září zahájilo naše občanské sdružení Agentura GAIA projekt "Ekologická cesta do společné Evropy". Jde o informačně vzdělávací program pro mateřské, základní a střední školy, zaměřený na informovanost o Evropské unii, životní prostředí, rozvoj týmové práce a tvůrčích schopností. Pro modelové předvedení projektu jsme si vybrali čtyři školy v republice, na kterých jsme absolvovali první, tzv. zahřívací kolečka. Zmapovali jsme si znalosti a zájmy dětí a celkové klima mezi nimi.
 
Věřte, že mnohem jednodušeji by se psalo o zcela nadšených dětech, které nosí sběr, třídí odpad a okopávají stromky. Po prvních zkušenostech jsme však zjistili, že vychovat děti k opravdu upřímnému zájmu o své okolí bude proces velice dlouhodobý a nesmírně složitý. Vše se odvíjí základních demokratických pravidel a dobrých mezilidských vztahů. Čím pozorněji člověk děti sleduje a naslouchá jim, tím více si uvědomuje absenci těchto pravidel a vztahů v komunitách dětem nejbližších jako je rodina a škola. Opět se nám zde potvrdila moudrost čínského přísloví: "Myslíš-li na rok, zasej rýži, myslíš-li na deset let, zasaď strom, myslíš-li na sto let, vzdělávej lidi." V našem případě půjde v první fázi o vzdělávání dětí v demokracii a mezilidských vztazích.

Možná mohou naše zkušenosti s dětmi posloužit jako dobrý sociologický a psychologický průzkum, ke kterému bychom se jinak nedostali. Začněme například třídou, kde devadesát procent žactva tvoří chlapci, často velmi rozpustilí, s poruchami soustředění a řadou osobních starostí odpovídajících jejich věku. Když jsme před tuto třídu předstoupili, opravdu jsme nevěděli, jak v dětech probudit nějaký konstruktivní zájem. Hlavní problém jsme spatřovali v kázni, soustředění a vzájemném respektování. Stačí se však podívat kolem sebe a uvědomíte si, že s podobnými problémy se potýká celý dnešní hlučný a uspěchaný svět, plný automobilů, mobilních telefonů, reklam a dravé aktivity navenek, bez jakékoliv zpětné vazby.

Proto jsme na další hodinu připravili cvičení použitelné pro všechny věkové kategorie, které trénuje soustředění, naslouchání a respekt k druhým. Je to cvičení, které nehodnotí jedince podle výkonů, pouze spravedlivě odměřuje jejich čas a prostor, do něhož by jim nikdo jiný neměl vstupovat. Často je tato hra tvrdým oříškem i pro jinak klidnou a důstojnou střední a starší generaci. V naší třídě jsme se s daleko větším pochopením pro hru setkali u dětí méně nápadných a méně sebevědomých. Ty si poměrně rychle uvědomily, že o sobě mohou dát vědět, aniž by byly zatlačovány do pozadí dětmi výřečnějšími a dravějšími. Naopak žáci s těmito vlastnostmi měli tendenci hru narušovat, nedodržovat pravidla a odrazovat ostatní od aktivity. Jakmile se jinak zakřiknutý žáček začal projevovat, narazil na výbuchy smíchu a uštěpačné poznámky svých spolužáků a brzy se zase stáhl do své ulity. Byl to opravdu krásný pocit, když se ke konci hry některé tišší děti nenechaly odradit reakcemi třídy, zvýšily hlas, přestaly se červenat a dokázaly si uhájit svůj čas a prostor. Přestože cvičení bylo vymyšleno zejména pro ženy, které jsou méně výbojné pohlaví, dívčí menšina zde měla opravdu problémy. Jakoby pár dívek po čase stráveném v dravém a hlučném kolektivu chlapců už zcela rezignovalo na jakoukoliv aktivitu.

Bohužel na stejný útes jsme narazili i ve třídě, kde převážnou většinu tvořily právě dívky. V tomto případě chlapecká menšina určila všeobecný trend, který všechny dívky pasivně přijaly bez jakékoliv činorodosti či vnesení vlastních prvků. Jak neuvěřitelný obrat nastal ve stoprocentně dívčí třídě! Zdejší žákyně se chovaly zcela uvolněně, sebevědomě a vstřícně. Do hry přicházely s řadou vlastních nápadů, nestyděly se otevřeně hovořit a vyjadřovat své pocity a názory. Nabízí se nám otázka: "Sešlo se tu náhodně tolik aktivních dívek najednou nebo se zkrátka jen nestyděly před opačným pohlavím?"

Všechny tyto poznatky a postřehy nám krásně zapadají do souvislosti s celkovým stavem společnosti. Všimli jste si, stejně jako my, že lidé často zůstávají němí ke všemu, protože se bojí reakce svého okolí? Že dobrovolně odevzdávají svůj čas, prostor a rozhodování do rukou výřečných politiků, médií a reklam? Že ženy se vzdávají svého vlivu a životních cílů ve prospěch mužů? Pokud jste stejného názoru, pak je možná nejvyšší čas "něco s tím udělat". Začít se dá přímo v rodině a ve škole, kteréžto ovlivňují celý náš budoucí život.


reklama

Adéla Purschová
Autorka je pracovnicí agentury GAIA
tisknout poslat  twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist