https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ods-proti-zakonu-o-parku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Libor Ambrozek: ODS proti zákonu o parku

1.2.1999
Poslanecká sněmovna projednávala ve čtvrtek 14. ledna v prvním čtení vládní návrh zákona o vyhlášení národního parku České Švýcarsko. Jde o zákon, který se chystá od roku 1992, který už byl třikrát ve vládě a nyní je podruhé v parlamentu. Na první pohled by se zdálo, že takový zákon musí projít hladce. Vždyť přírodu máme přece všichni rádi a národní park je skvělá věc, která v sobě spojuje dvě klíčové věci - lepší ochranu přírodních hodnot a zároveň možnosti pro rozvoj regionu. Ale chyba lávky.
 
Ve vystoupeních většiny poslanců (byli to převážně členové ODS) zazněla tvrdá kritika na kvalitu zákona, plamenně hovořili o omezeních vlastnických práv, o kůrovci, který v případě vyhlášení sežere tento park stejně jako Šumavu, a uváděli hory důvodů, pro které je zákon nutno odmítnout. Přece nebudeme přijímat zákon, který klade nároky na státní rozpočet, jen abychom několika bláznům zajistili teplá místečka. Argumenty poslanců ODS pro mne nebyly ničím novým. Nepřišli ani s jedinou vlastní myšlenkou. Jen po částech předčítali obsáhlý materiál, který celá léta připravuje nejhlasitější odpůrce parku pan Bursík, jinak zástupce vedoucího Lesní správy v Rumburku. Ale abych to zkrátil.
Hlasovaní nakonec dopadlo dobře. Pro vrácení zákona hlasovalo 65 poslanců, pro zamítnutí 59 ze 180 přítomných. Pro tyto varianty byla prakticky kompletně ODS (zřejmě závazné hlasování), Unie svobody byla rozpolcena (pro vrácení hlasovala skoro polovina, pro zamítnutí už jen pět). ČSSD (po diskusi v klubu závazné hlasování), KSČM a KDU-ČSL zákon v prvním čtení podpořili. Lesnická lobby ve všech těchto třech stranách je ale silná, proto očekávám vážnou diskusi nad rozlohou, možná i pravomocemi. Proč tolik problémů? Odpůrců parku je několik skupin - jednou jsou myslivci, přesněji řečeno nájemci honiteb v budoucím národním parku, kteří tam dnes těžce rýžují a loví nad povolená čísla. Odtud vede určitě cesta do ODS. Je to velmi silná skupina, i když to navenek každý popírá.
Druhou skupinou jsou lesáci, přesněji řečeno Lesy ČR a lesní akciovky. Ti oficiálně protestují jen proti nadměrné rozloze. Bohužel vnitřně jsou zřejmě rozhodnutí proti parku bojovat, o čemž svědčí podpora aktivit jejich zaměstnanců (přitom Lesy ČR jsou státní podnik a vláda zákon jednomyslně schválila!). Vážnější ovšem je, že České Švýcarsko asi není hlavním cílem. Řečeno geniální formulací s. Gottwalda, u Jetřichovic se bojuje za Šumavu, za milióny kubíků dřeva, krásně smrčiny v mýtním věku, v jejichž těžbě teď brání zbytečně veliký národní park.
Možná lze jako poslední skupinu označit ODS, která se zlobí na ministra Kužvarta kvůli obchvatům a dálnicím, přesněji řečeno státním zakázkám a pozemkům. Proto platí věta ze začátku o podcenění drobného zákona. Možná to zní pesimisticky, ale pokud se nedokáže ministerstvo kvalitně připravit a obhájit tento návrh, dostane se na šikmou plochu a Kužvart může skončit jako Benda. Protože jestli nedokáže obhájit takovou "maličkost", jeho chuť na kompetence působí tragikomicky.
reklama

 
Libor Ambrozek
Autor je poslanec KDU-ČSL
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist