Ivan Sommer: Ohrozila stávka v České televizi jadernou bezpečnost obyvatelstva?
Tak například za nebezpečné situace ohrožující zaměstnance, obyvatelstvo a životní prostředí, se považuje nejen povodeň, požár nebo výpadek dodávky elektřiny z veřejné sítě atd., ale i obsazení pracovišť zaměstnanci nebo jinými osobami, stávky a demonstrace v okolí organizace.
Lze tedy konstatovat, že ve smyslu zmíněných zásad byla snížena bezpečnost a hodnověrnost České televize tím, že zaměstnanci s dalšími nepovolanými osobami zabrali její pracoviště, dále stávkou zaměstnanců a demonstracemi v bezprostředním okolí televizních studií.
Co se týče jaderných elektráren, zaznamenal jsem již zprávu, zřejmě jako odezvu na obavy obyvatelstva, že varovný systém JE Dukovany by přes ČT nejspíš fungoval (MF Dnes 29. 12. 2000). Taková formulace není zrovna povzbudivá. Značné znepokojení o stav jaderné bezpečnosti však ve mně vyvolaly dvě následující okolnosti:
1. Vláda považuje za naprosto důvěryhodné sdělovat obyvatelstvu závažné informace prostřednictvím stávkujících zaměstnanců. Alespoň to tak vyplývá z postupu ministra kultury Pavla Dostála, který vyhlásil již v závěru svého televizního vystoupení ve stávkujícím studiu, že podá trestní oznámení, protože vysílání bylo zčásti přerušeno. Sdělení ministra veřejnosti pomocí stávkujících nepovažuji za důvěryhodné, protože odporuje výše uvedeným bezpečnostním principům. Při stávce se obvykle projevují rozhořčené, podjaté nálady, vedou soudní spory o její legalitu atd. Ministr Dostál se bohužel stal účastníkem tohoto stávkového boje a bude čelit podezření, že stávkujícím úmyslně nadržoval. Bude jistě požádán o vysvětlení, zda se obrátil s požadavkem vlády vysílat oznámení také na zvoleného generálního ředitele.
2. Do Rady České televize směřují ekologičtí extremisté. K podpoře stávky za nezávislost televize se připojili také ekologisté, horlivě vystupující proti spuštění Temelína. Vlastně jsem zaznamenal, že i většina ústavních činitelů, nesouhlasících s Temelínem (Pavel Dostál, Miloš Kužvart, Petra Buzková aj.), podporuje stávku. Jan Beránek, předseda Hnutí Duha, prohlásil (MF Dnes 3. 1. 2001 ): "Mnohokrát jsme již zažili, že Česká televize neinformovala vyváženě. Například při zářijových protestech proti zasedání Mezinárodního měnového fondu a při spouštění Temelína. Nutno však říct, že stávkující novináře podporujeme." To už mi připadá jako tragikomedie, a proto se domnívám se, že v pozadí pozoruhodného obratu ekologistů je následující mocenská vábnička.
V Právu 4. 1. 2001 ministr Dostál uvedl, že podle nového návrhu zákona mají být členy Rady České televize pouze zástupci nepolitických organizací, a otevřel tak cestu i ekologickým extremistům. Současně se Právo zeptalo zmíněného J. Beránka, zda by přijal členství v radě. Odpověď zněla ano. V podstatě tak předseda Hnutí Duha zahájil svoji kampaň za zvolení do Rady České televize a lze očekávat akce ekologistů na jeho podporu.
Závěrem bych konstatoval, že si někteří politici a novináři neuvědomují, jakým nezodpovědným stylem se vyjadřují. Zaznamenal jsem slovo heydrichiáda, boj o rozhlas 1945, Norimberský proces, okupace, normalizace, únor, rok 1968, listopad, vzbouřenci, teror atd. Termínem teror rozumím akci komanda teroristů, vraždy nebo něco podobné. Čekal bych tedy, že zasáhne policie nebo státní zastupitelství. Ale ono se nic neděje, jde pouze o jakýsi český politický folklór veřejně strašit. Jen jestli to tak pochopí v okolních státech?
Co když Rakousko vznese otázku, je-li česká vláda schopna zabránit, aby se vedení jaderné elektrárny ujali teroristé, jak se údajně stalo v České televizi (vyhlášení Richarda Falbra)? Nemůže za některých okolností dojít k obsazení velínu JETE zaměstnanci nebo jinými osobami? Je vůbec schopna česká vláda zajistit v současnosti objektivní varování obyvatel, žijících ve větší vzdálenosti od jaderných elektráren, před radioaktivním spadem? Podobných otázek by se našlo jistě více a jednání s Rakouskem o Temelínu se může vrátit na počátek.
Přiznám se, že se mi pochybnosti o stavu jaderné bezpečnosti v současnosti jeví jako pochopitelné, i když jsem zastáncem využívání jaderné energie. Připadá mi samozřejmě za nezbytné jednoznačně vymezit vztah státu a ČT. Řešení současné situace vidím v zákazu stávek v České televizi a v dočasném snížení výkonu jaderných elektráren.
reklama