https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ondrej-neuman-jak-jsme-dva-roky-shaneli-cesky-recyklovany-papir
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ondřej Neuman: Jak jsme dva roky sháněli český recyklovaný papír

26.11.2015
Chtěli jsme český recyklovaný papír. Nebyl. Tak jsme si ho nechali vyrobit.
Chtěli jsme český recyklovaný papír. Nebyl. Tak jsme si ho nechali vyrobit.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Direct Alpine
Pracuju pro výrobce outdoorového oblečení. Základní filosofií našich produktů je kvalita, férový přístup k zákazníkům, zodpovědnost vůči okolí. Takže se postupně snažíme tímto směrem vylepšovat i fungování firmy vevnitř. Jde často o věci, které vidět nejsou, ale mají pro nás jakýsi niterný význam. S majitelem uvažujeme zhruba stylem - férově a čistě podnikám, tak se mi to dříve či později férově a čistě vrací.
 

No, mezi tyto věci patří i zdánlivé maličkosti, jako třeba minimalizace ježdění auty. Například já jsem obchodní ředitel firmy a žádné auto vůbec nevlastním. Vždy preferuji dopravu autobusem, vlakem. Vyřizování po městě a dojíždění do práce výhradně na kole, v létě i v zimě. Pokud je to nutné, máme tady jeden společný vůz, o který se dělíme. Někomu by se to mohlo zdát trochu až ujeté, ale já cítím, že tak je to prostě správné. Ve firmě se používají eko prací prostředky, omezujeme ježdění auty, tiskneme vždy oboustraně, využíváme beze zbytku použité papíry. Občerstvení pro zákazníky je vždy z lokálních zdrojů - místní sýrárna, místní řezník, místní minipivovar. Katalogy tiskneme na český recyklovaný papír. Kvůli našemu katalogu se nemusí porazit jediný strom a ten papír sem nejede přes půl světa v kontejneru. Řeklo by se zanedbatelné blbosti, ale napomáhá to celkové naší filosofii. Každá taková věc ji vnitřně posiluje nejen u zaměstnanců ale i u partnerů. A huž i dost zákazníků se s tím ztotožňuje a "hraje" tuto hru s námi. Vylepšujeme svět, aspoň takto v mikro-pojetí.

Ale není to úplně snadné. Zde je jednoduchý příběh "našeho" recyklovaného papíru. Dva roky jsem ho sháněl. Papír, který by byl recyklovaný a zároveň vyrobený v ČR. Sehnat ho je nemožné. Takže jsem si jaksi základně zmapoval trh a zjistil, že u nás je údajně už poslední papírna, Aloisov. Tu jsem oslovil. I když to pro ně byla mikro zakázka, byli velmi ochotní a po delším jednání jsme dohodli minimum - paletu recyklovaného papíru, prostě papír na zakázku. Akceptovali jsme i relativně vysokou cenu, absolutně ovšem stále přijatelnou, ten lán lesa, který zůstane stát, za pár korun navíc prostě stojí. Dokonce jsme výrobu zaplatili dopředu, prostě jsme pro ten papír udělali maximum. A je hotový, papír je tady. A je ho hodně. A co teď s ním? Ta paleta je pro nás spotřeba tak na 4-5 let, proto se chceme o tuto možnost podělit s našimi zákazníky, případně kýmkoli podobně smýšlejícím.

Asi to bude znít jako klišé, ale prostě chceme podporovat českou ekonomiku, české firmy, české občany. To je jasná cesta pro budoucnost. Společné myšlení, korektní jednání, čistý přístup k výrobě i prodeji. Minimalizujeme vliv naší výroby na životní prostředí, naše ekologická stopa musí být co nejmenší, abychom zanechali naši zemi v lepším stavu pro nás i další generace. Jsme tady ve firmě vesměs samí horolezci, nebo celkově lidé osobně velmi spjatí s přírodou - milujeme dobrodružství v její divočině, v horách a lesích, a proto se k ní chceme chovat ohleduplně. Nejsme ti, kterým se říká "excelovští" manažeři, nejde jen o čísla, obraty a zisky. Někdy děláme prostě věci jinak a myslíme si, že to má smysl, i když to zrovna nevynáší na nejnovější auta a soukromé tryskáče, ale zato chodíváme spát s čistou hlavou. Tak takhle to máme u nás v Directalpine :)

foto - Neuman OndřejOndřej Neuman
Autor je obchodní ředitel firmy Alpine Direct.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist