https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/opakovany-vtip-prestava-byt-vtipem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marie Haisová: Opakovaný vtip přestává být vtipem

9.6.1999
Před chvilkou mi volala známá, novinářka, co si myslím o Street party, že zaznamenává samé negativní a odsuzující reakce a o mně se domnívá, že jsem sympatizantkou anarchistického hnutí v Čechách. Je pravdou, že vloni, když to vypadalo na celonárodní šikanu, jsem byla první, kdo se organizátorů Street party 98 veřejně a bezprostředně po akci zastal v televizním pořadu "21". Víceméně jsem byla ráda, že po osmi letech sametové revoluce někdo upozornil na problém narůstající moci nadnárodních společností, na diktaturu reklamních agentur, které nám cpou své materiály do našich schránek, aniž bychom je žádali, které mrzačí naši krajinu obludnými billboardy. Byla jsem ráda, že se někdo dotkl problému infantilních řidičů, kteří pro své ego a pohodlí svých zadků nevidí děti a chodce... Sólistů na silnicích, kvůli kterým dýcháme exhaláty z výfuků jejich aut a kteří svým hulvátstvím ztrpčují a ohrožují naši každodennost.
 
Byla jsem ráda, že se konečně otevřela diskuse. Že k tomu bylo třeba dlažební kostky, to mi po létech úporné práce v ekologickém hnutí a stálé nemožnosti dostat toto téma na program dne, přišlo jako požadavek společnosti. Společnost po násilí volá, má ho tedy mít, když je jinak hluchá a slepá.

Uplynulou sobotu česká mládež již potřetí protestovala proti globalizaci a přebujelému automobilismu. Opět létaly dlažební kostky. Jak jsem loňské "party" rozuměla, tak teď jsem mimo. Co bylo cílem Street party 99? Na globalizaci jsme byli upozorněni před rokem, rok se však s rokem sešel a ubylo aut na našich silnicích, přestaly nadnárodní společnosti stavět své supermarkety v americkém stylu? Nic takového jsem nezaznamenala a tak mi letošní opakovaná situace připadá jako opakovaný vtip, který vtipem tím pádem přestává být.

Údajný mluvčí anarchistů se ocitl na titulních stránkách novin, za jakým účelem? Jde o ekologii? O jakou? Když se lidé perou, tak prostředí, na které bychom měli brát ohled a žít s respektem k prostoru a času, ve kterém žijeme, prostředí trpí nejvíc. Ekologie je o vztazích, kde platí příčinné: jestliže - pak. Jestliže je český anarchismus dnes jen vandalismem, pak ztratilo svoji loňskou sympatizantku.

Zajímalo by mě, zda sami organizátoři jsou s výsledkem svého ročního úsilí spokojeni, zda je uspokojuje reakce veřejnosti, zda si jsou vědomi toho, jak snadno nahrávají svým hlavním nepřátelům - skinheadům - před zraky veřejnosti, která hodnotí lidi podle toho, jak se chovají a jak vypadají, nikoliv podle myšlenek, které bohužel zůstávají skryté v hlavách? Nestálo by za to myslet na podporu i nezasvěcené veřejnosti? A vůbec, proč zde nebyla nějaká objasňující tisková zpráva, informace pro lid obecný, jaký je záměr a očekávaný výsledek Street party 99, co mládež od společnosti očekává, proč a kdy?


reklama

 
Marie Haisová
Autorka je jednatelkou agentury Gaia
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist