https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/organizatori-sp-v-liberci-delaji-bezkam-medvedi-sluzbu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Kašpar: Organizátoři SP v Liberci dělají běžkám medvědí službu

12.2.2008
Aby bylo jasno od počátku – jsem nadšeným běžkařem a od té doby, co jsem si ještě pořídil pro větší hory skialpy, moje sjezdovky zapadaly ve sklepě prachem. Miluju to klouzání stopou na běžkách po mírných českých horách i funění na skialpech do strmých alpských svahů. Běžkám fandím i jinak – je to jeden z mála sportů, na které se rád podívám i v televizi a skvělé závody našich lyžařů – ať už Kateřiny Neumannové nebo Lukáše Bauera – dost emotivně prožívám.
 

To, co předvedli v posledních dnech v Jizerských horách organizátoři Světového poháru v Liberci, mě ale opravdu nadzdvihlo ze židle.

Běžky jsem (a myslím, že nejenom já) vnímal vždy jako sport, či chcete-li způsob relaxace, který je veskrze přátelský k přírodě, v niž se odehrává. Přímo vybízí k obdivu k zimní nádheře hor i k prožitku krajiny doslova „na vlastní nohy a plíce“. Taky proto jako vcelku samozřejmé chápu to, že se na běžky dá vyrazit jen, když napadne sníh. Když sníh roztaje, běžky jdou zpátky do skříně a tam čekají na další sezonu.

V Liberci to berou jinak. Pravda, jde přece o Světový pohár, o pověst České republiky, o vrcholnou sportovní událost, navíc před mistrovstvím světa, které Liberec a okolí čeká příští rok. Nic z toho ale neomlouvá tu neuvěřitelnou absenci pokory, která někoho vedla k tomu, že nedostatek sněhu „vyřešil“ tím, že poslal bagry a těžké náklaďáky (viz např. fotografie na stránce http://jjhs.rajce.idnes.cz/Odvoz_snehu_z_Jizerskych_hor) na zasněžené horské louky v srdci Chráněné krajinné oblasti, dokonce aniž by se byť jen pokusil o legální postup. Už jen třešničkou na tomto smutném dortu je fakt, že při tom milí organizátoři mítinku profesionálních lyžařů zdevastovali stovky metrů běžkařské magistrály a kvůli dvoudennímu závodu tak znemožnili lyžovat tisícům rekreačních běžkařů.

Běžky patří v Česku, spolu s jízdním kolem, k naprosto nejpopulárnějším rekreačním sportům. Normální a slušný běžkař, kterých je naprostá většina, se v přírodě chová jako slušný člověk a respektuje těch několik málo omezení, která mu ukládá návštěvní řád chráněného území. Stejný běžkař zpravidla také fandí svým rychlejším, vytrénovanějším a zaslouženě populárním profesionálním „kolegům“ závodníkům. Těm všem organizátoři libereckého Světového poháru dali pěknou facku. Ano, jde o pověst České republiky i o pověst českého lyžování. Organizátorům víkendového závodu se ji podařilo za posledních pár dní srazit pěkně zhurta až k zemi.

Tento text je vyjádřením osobního názoru autora. Nevyjadřuje v žádném případě postoj MŽP.


reklama

 
Jakub Kašpar
Autor je rekreační běžkař a skialpinista, pracuje jako mluvčí Ministerstva životního prostředí
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist