https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/park-nepark
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dr. Ing. Jan Pivec: Park nepark

13.9.1999
Pan Horníček kdysi přirovnal zpracování dobré role dobrým hercem a špatným hercem k sochařské práci. Ten prvý ji uchopí jako téměř hotovou sochu, lehce přibrousí a podá. Ten druhý na ni neustále něco nabaluje a přilepuje, až vznikne patník Šumavský národní park, to je podle mého dobrá role.
 
Ale jak ji hrát, když režie vázne. A tak se od vzniku parku diskutuje o lýkožroutech, o zónách, o rozloze... A lýkožrout zatím žere, co mu lesník nechce dát. A tak se neustále předhánějí a konají své dílo, každý ve svůj prospěch. Jedno vědecké grémium střídá druhé, rozhodnout odborný spor není jednoduché. Upravuje se role (už skoro 10 let) a herci hrají ostošest. Jedni o honorář, druzí by rádi touhle rolí něco sdělili i budoucím generacím.

Jak situaci řešit? Navrhuji udělat malou retrospektivu asi v tomto pojetí: Máme co chránit? Chceme to chránit? Máme na to? Jsou pro to podmínky? Mírně rozvedeno: jaká je ekologická hodnota zdejších porostů? Máme vůli k jejímu zachování? Na kolik si toto zachování můžeme dovolit? Máme pro tento účel jednoznačně vyložitelnou legislativu?

Rozhodneme-li se pro ano, budeme mít Národní park Šumava. Rozhodneme-li ne, nebudeme mít Národní park Šumava. Nerozhodneme-li se, budeme mít Národní park nepark Šumava. A o roli méně a ostudu více.


reklama

 
Dr. Ing. Jan Pivec
Autor je čtenář EkoListu
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist