https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-machalek-hnuti-duha-se-nevzdava-role-kterou-od-nas-lide-ocekavaji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Machálek: Hnutí DUHA se nevzdává role, kterou od nás lidé očekávají

31.1.2011
Mají ekologické nevládní organizace nabízet spolupráci novému ministru životního prostředí? Podle mého názoru zcela jistě. Na druhou stranu nejsem a nemůžu být mluvčím všech ekologických organizací a říkám to především jménem Hnutí DUHA.
 

Redakce Ekolistu.cz oslovila několik odborníků a zástupců zainteresovaných stran s žádostí o komentář na téma:

„Mají ekologické nevládní organizace nabízet spolupráci novému ministru životního prostředí?“

Kromě Petra Machálka nám své odpovědi poslali:

Nejsme politická strana nebo politické hnutí. Naše práce nevychází z konkrétní ideologie, nejsme levicoví ani pravicoví. Toto bojové pole přenecháváme jiným. Proto nás teoreticky nemusí vůbec zajímat z jaké konkrétní partaje momentální ministr životního prostředí je. Když se stal ministrem životního prostředí Libor Ambrozek nebo Martin Bursík, nikdo si nekladl otázku, zdali s nimi máme spolupracovat. Považovalo se to za automatické. Ministr životního prostředí je pro ekologické organizace přirozeným partnerem, v jeho gesci je většina témat, kterým se ekologické organizace věnují. Jaký by tedy dávalo smysl, kdyby ekologická organizace po nástupu ministra (sic z ODS) začala hlásat, že s ním spolupracovat nehodlá? Demonstrativní přechody do opozice jsou doménou politických stran.

Zkušenější harcovníci ekologického hnutí mě před mnoha lety učili, že nejprve se máme snažit prosadit naše návrhy jednáním. Když to ztroskotá, je na místě použít jiné nástroje – od mobilizace veřejnosti přes veřejné akce až po nenásilné nástroje občanské neposlušnosti. Hnutí DUHA takto postupuje. Nejprve se budeme poctivě snažit jednat a hledat podporu pro naše konkrétní návrhy, které zjednoduší třídění odpadu, vyčistí vzduch, dostanou kamiony ze silnic, obchody a tržnice naplní místními potravinami, sníží závislost na dovozu ropy a plynu nebo rozhýbají moderní a čistá průmyslová odvětví.

České ekologické organizace mají velmi dobré know-how, mají připravená konkrétní opatření, která zaručí čisté a zdravé prostředí pro život každého z nás a zajistí dostatek prostoru pro přírodu. Proč to házet za hlavu a jít hned z kraje za každou cenu do konfrontace? Je možné, že Tomáš Chalupa nebude chtít spolupracovat a hozenou rukavici odmítne, ale proč bychom to měli dělat jako první?. Hnutí DUHA se nevzdává role, kterou od nás lidé očekávají. Jestliže bude ministerstvo životního prostředí podléhat průmyslové lobby a dá jim přednost před zdravím lidí, budeme to velmi ostře kritizovat a hledat obranná řešení, na to je možné vzít onen příslovečný jed.


reklama

 
Petr Machálek
Autor je ředitel Hnutí DUHA, české ekologické organizace.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist