Petr Machálek: Hnutí DUHA se nevzdává role, kterou od nás lidé očekávají
„Mají ekologické nevládní organizace nabízet spolupráci novému ministru životního prostředí?“
Kromě Petra Machálka nám své odpovědi poslali:
- Michal Komárek, ředitel Greenpeace ČR. Jeho komentář najdete zde.
- Milan Štefanec, Nezávislé sociálně ekologické hnutí - NESEHNUTÍ. Jeho komentář najdete zde.
- Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik. Jeho komentář najdete zde.
Nejsme politická strana nebo politické hnutí. Naše práce nevychází z konkrétní ideologie, nejsme levicoví ani pravicoví. Toto bojové pole přenecháváme jiným. Proto nás teoreticky nemusí vůbec zajímat z jaké konkrétní partaje momentální ministr životního prostředí je. Když se stal ministrem životního prostředí Libor Ambrozek nebo Martin Bursík, nikdo si nekladl otázku, zdali s nimi máme spolupracovat. Považovalo se to za automatické. Ministr životního prostředí je pro ekologické organizace přirozeným partnerem, v jeho gesci je většina témat, kterým se ekologické organizace věnují. Jaký by tedy dávalo smysl, kdyby ekologická organizace po nástupu ministra (sic z ODS) začala hlásat, že s ním spolupracovat nehodlá? Demonstrativní přechody do opozice jsou doménou politických stran.
Zkušenější harcovníci ekologického hnutí mě před mnoha lety učili, že nejprve se máme snažit prosadit naše návrhy jednáním. Když to ztroskotá, je na místě použít jiné nástroje – od mobilizace veřejnosti přes veřejné akce až po nenásilné nástroje občanské neposlušnosti. Hnutí DUHA takto postupuje. Nejprve se budeme poctivě snažit jednat a hledat podporu pro naše konkrétní návrhy, které zjednoduší třídění odpadu, vyčistí vzduch, dostanou kamiony ze silnic, obchody a tržnice naplní místními potravinami, sníží závislost na dovozu ropy a plynu nebo rozhýbají moderní a čistá průmyslová odvětví.
České ekologické organizace mají velmi dobré know-how, mají připravená konkrétní opatření, která zaručí čisté a zdravé prostředí pro život každého z nás a zajistí dostatek prostoru pro přírodu. Proč to házet za hlavu a jít hned z kraje za každou cenu do konfrontace? Je možné, že Tomáš Chalupa nebude chtít spolupracovat a hozenou rukavici odmítne, ale proč bychom to měli dělat jako první?. Hnutí DUHA se nevzdává role, kterou od nás lidé očekávají. Jestliže bude ministerstvo životního prostředí podléhat průmyslové lobby a dá jim přednost před zdravím lidí, budeme to velmi ostře kritizovat a hledat obranná řešení, na to je možné vzít onen příslovečný jed.
reklama
Online diskuse
Rozhodně nemám nic proti - 4. 2. 2011 - Petr MachálekDobrý den,velmi špatně se mi na to reaguje, protože jste nezpochybnil jediné číslo z Chytré energie. Jen jste přidal zcela osobní názor o OZE a jádru, bez jakékoliv věcné argumentace podpořené věrohodnými daty. ZTakže spíše to ukazuje na "přání, otcem myšlenky". Cyhtrá energie vychází z čísel a propočtů, nikoliv přání a názorů. My navíc nedali dopředu vůbec žádnou podmínku typu "žádné jádro". Navíc z velké části vychází z čísel, která spočetla tzv. Pačesova komise, nikoliv z čísel, který by si někde vycucal Wuppertal Institut, ten vstupy jen zpracoval. Politiku tato publikace neřeší, je to odborná publikace. POlitická realita v česku je jiná věc, která na budoucí energetickou politiku bude mít jistě klíčový vliv, to přiznávám. A co se týče jádra. Hmm, upřímně, ukažtě mi jediný úspěšný příklad tzv "jaderné renesance". Navíc, tento zdroj je možná docela čistý, ale má několik velmi vážných nedostatků: 1) je velmi drahý a ekonomicky velmi sporný (jaderné projekty potřebují enormní státní garance, otevřené i skrtyé - například omezené pojištění za případné škody, které pokrývá jen zlomek potenciálních škod), 2) nezvyšuje naši energetickou nezávislot, naopak, 3) posiluje monopol, 3) nesnižuje potřebnost uhelných elektráren (jaderné elektrárny potřebují mít pevnou zálohu, kdyby náhle vypadly a tuto službu u nás umí jen uhelné elektrárny, takže jednoduše rečeno, co se vyrobí z jádra, musíme vyrobit i z uhlí, 4) není vyřešeno nakládaní s vysoce radiokativním odpadem (mimochodem, nikde na světě zatm nestojí jediné dlouhodobé úložiště jaderného odpadu, vše se zatím skladuje v meziskladech), 5) těžba uranu a další technologické procesy vedoucí k výrobě paliva jsou velmi problematické, především z hlediska škod na životním prostředí (byl jste se někdy podívat v Dolní Rožínce? Docela zajímavý zážitek, doporučuji.). Těch důvodů proti jádru je více, podrobnosti naleznete třebas zde: http://hnutiduha.cz/publikace/detail-publikace/select_category/21/article/prilis-drahy-atom/?tx_ttnews[backPid]=5&cHash=61d43e70c0. A jestli je Chytrá energie naivní nebo ne, to nechám na posouzení jiných a Váš názor Vám neberu. My jsme s ní sklidili v odborné energetické veřejnosti uznání. Neználka jsem také jako dítě četl a líbil se mi, nejen Neználka ve Slunečním městě, ale i Neználkovy příhody nebo Neználka na měsíci, v tom se shodneme :-). Ať se Vám daří. S upřímným pozdravem, Petr Machálek |