Petr Machálek: Hnutí DUHA se nevzdává role, kterou od nás lidé očekávají
„Mají ekologické nevládní organizace nabízet spolupráci novému ministru životního prostředí?“
Kromě Petra Machálka nám své odpovědi poslali:
- Michal Komárek, ředitel Greenpeace ČR. Jeho komentář najdete zde.
- Milan Štefanec, Nezávislé sociálně ekologické hnutí - NESEHNUTÍ. Jeho komentář najdete zde.
- Miroslav Šuta, odborný konzultant v oblasti ekologických a zdravotních rizik. Jeho komentář najdete zde.
Nejsme politická strana nebo politické hnutí. Naše práce nevychází z konkrétní ideologie, nejsme levicoví ani pravicoví. Toto bojové pole přenecháváme jiným. Proto nás teoreticky nemusí vůbec zajímat z jaké konkrétní partaje momentální ministr životního prostředí je. Když se stal ministrem životního prostředí Libor Ambrozek nebo Martin Bursík, nikdo si nekladl otázku, zdali s nimi máme spolupracovat. Považovalo se to za automatické. Ministr životního prostředí je pro ekologické organizace přirozeným partnerem, v jeho gesci je většina témat, kterým se ekologické organizace věnují. Jaký by tedy dávalo smysl, kdyby ekologická organizace po nástupu ministra (sic z ODS) začala hlásat, že s ním spolupracovat nehodlá? Demonstrativní přechody do opozice jsou doménou politických stran.
Zkušenější harcovníci ekologického hnutí mě před mnoha lety učili, že nejprve se máme snažit prosadit naše návrhy jednáním. Když to ztroskotá, je na místě použít jiné nástroje – od mobilizace veřejnosti přes veřejné akce až po nenásilné nástroje občanské neposlušnosti. Hnutí DUHA takto postupuje. Nejprve se budeme poctivě snažit jednat a hledat podporu pro naše konkrétní návrhy, které zjednoduší třídění odpadu, vyčistí vzduch, dostanou kamiony ze silnic, obchody a tržnice naplní místními potravinami, sníží závislost na dovozu ropy a plynu nebo rozhýbají moderní a čistá průmyslová odvětví.
České ekologické organizace mají velmi dobré know-how, mají připravená konkrétní opatření, která zaručí čisté a zdravé prostředí pro život každého z nás a zajistí dostatek prostoru pro přírodu. Proč to házet za hlavu a jít hned z kraje za každou cenu do konfrontace? Je možné, že Tomáš Chalupa nebude chtít spolupracovat a hozenou rukavici odmítne, ale proč bychom to měli dělat jako první?. Hnutí DUHA se nevzdává role, kterou od nás lidé očekávají. Jestliže bude ministerstvo životního prostředí podléhat průmyslové lobby a dá jim přednost před zdravím lidí, budeme to velmi ostře kritizovat a hledat obranná řešení, na to je možné vzít onen příslovečný jed.
reklama
Online diskuse
Rozhodně nemám nic proti - 14. 2. 2011 - Jiří SvobodaPři neočekávaném výpadku bloku Temelína lze v nejhorším ten 1GW dotáhnout i ze zahraničí s tím, že krátkodobě to lze překlenout našimi přečerpávačkami. Při větším nasazení OZE bude problém řádově větší a to skoro každý den. A dlouhodobější (řádově týdny) výpadky OZE už je rozhodně třeba řešit zapínáním záložních zdrojů - tam akumulace energie či chytré sítě nepomohou ani za mák. Tam by mohlo pomoci jen prosíťování celé Evropy s přenosovou kapacitou desítek GW.To jsem si to s panem Machálkem ale pěkně podiskutoval. Zřejmě se již nemůže více odtrhnout od řízení Duhy. |