Prof. PhDr. Jan Keller, CSc.: Politice by slušela zelená
V poslední době, jak se zdá, chytá Strana zelených druhý dech. S novým předsedou, tentokrát konečně odborníkem na otázky životního prostředí, a s novým a výkonnějším předsednictvem by mohla překvapit. Jejím programem je Národní strategie trvale udržitelného rozvoje, která nepochází z dílny jakýchsi zelených fundamentalistů, nýbrž předních odborníků z Univerzity Karlovy a dalších vědeckých pracovišť.
Na případnou novou parlamentní stranu by rozhodně nemusela pohlížet se znepokojením vládní sociální demokracie. Málokterý sociální demokrat si dnes asi namlouvá, že program trvalé udržitelnosti, ke kterému se jeho strana hlásí, by bylo možno prosazovat v koalici s ODS, pro níž je "trvale udržitelný vývoj" výrazem téměř neslušným. Navíc by právě Zelení mohli do politiky vrátit alespoň část dokonale otrávených voličů, kteří jsou jinak rozhodnuti k volbám letos vůbec nejít. Zároveň by mohli oslovit také nemalou část dřímající občanské společnosti, která nestojí o to, sloužit jako rezervoár Koalice pro dočasný záskok za momentálně příliš zadlužené a příliš neschopné partnery.
Pokud by si média povšimla předvolebního sjezdu Strany zelených, který se konal první březnový víkend, zaznamenala by na něm řadu nových prvků. Kromě prioritního zaměření na problematiku životního prostředí se Zelení zabydlují i v dalších klíčových tématech současné politiky a profilují se jako jednoznačně a nevyhýbavě proevropská strana.
Bohužel se u nás z důvodů, o kterých ví hodně politická elita, ujalo chápání politické stability jako narůstající reglementace svobodné konkurence a soutěže. Není to náhodné. Pokaždé, když se čerstvá a ještě nedávno revoluční elita uzavírá a izoluje od zbytku společnosti, bývá politická stabilita vykládána právě takto. Demokracii by rozhodně neuškodilo, pokud by právě třeba Strana zelených celý ten náš jemně zbahnělý politický rybník tak trochu destabilizovala.
Vyšlo 2. 4. 2002 v deníku Právo. EkoList článek převzal se svolením autora.
reklama