https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/povodne-a-vegetace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

David Svoboda: Povodně a vegetace

11.10.2002
S přibývajícím časem od srpnových povodní se stále častěji setkáváme se zelenými loukami v místech, kudy prošla velká voda. Ještě před nedávnem šedé, uschlé a zabahněné nivy dnes vypadají skoro jako na jaře. A naopak mnohé stromy, jenž povodně přežily téměř bez úhony a po několika dnech záplav se z kalných vod vynořily zelené a skoro neporušené, najednou schnou a shazují listí.
 
V médiích se vyskytlo několik ohlasů na tyto jevy korunovaných reportáží TV Nova, kde chatař ukazoval na hnědnoucí listy svých švestek a bědoval, že mu chlor otrávil všechny rostliny na jeho zahrádce. Skutečnost však může být daleko prostší.

Mezi základní potřeby rostlin patří sluneční záření, oxid uhličitý, kyslík, voda a minerální látky. Minerální látky pomineme, při povodni nehrají většinou důležitou roli. Se stoupající vodou až po úplné zaplavení klesá přísun slunečního záření. Průnik slunečních paprsků skrz kalnou vodu je zanedbatelný. Současně mizí vzduch s nezbytným kyslíkem (O2)a oxidem uhličitým (CO2). Proč je tato kombinace pro suchozemskou rostlinu tak fatální?

Za normálních podmínek rostliny asimilují, tzn. přeměňují složitými reakcemi CO2 na glukosu (cukr) za účasti energie slunečního záření. Tím získávají energii. Vzniklé cukry jsou pak ukládány jako zásoba, aby se staly zdrojem energie později při opačném procesu - procesu dýchání. Dýchání u rostlin může probíhat dvěma způsoby: buď aerobně, za přístupu O2, nebo anaerobně, bez přístupu kyslíku. Bezkyslíkaté dýchání probíhá zejména v těch částech rostliny, kam se kyslík hůře dostává, tedy ve vnitřních částích kmenů dřevin apod. Nevýhodou tohoto typu dýchání je jeho menší energetická výtěžnost oproti aerobnímu procesu.

Při zaplavení tedy dojde k zastavení přísunu plynů a slunečního záření a rostliny přestanou fotosynthetisovat. Za této situace dochází k uvolňování cukerných zásob a jejich "prodýcháváním" rostlina získává potřebnou energii. Může však probíhat pouze anaerobní proces, poněvadž kyslíku je také nedostatek. K dovršení všech problémů je ještě silně poškozena funkčnost cévního systému, který rozvádí potřebné látky do různých částí rostlinného těla. Velmi zjednodušeně se dá říci, že cévní systém funguje na principu vypařování vody z nadzemních částí rostliny, čímž dochází k sání vody a roztoků minerálních látek kapilárním systémem cévních svazků směrem od kořenů. Zaplavená rostlina však těžko bude cokoli vypařovat.

Součtem všech těchto faktorů spolu ještě s mechanickým poškozením dojdeme k závěru, že nejnáchylnější části rostlinných těl začnou postupně odumírat. Jedná se zejména o nadzemní partie bylin a listy stromů. Při déletrvajícím zaplavení v řádu dní dochází také k úhynu mladých letorostů dřevin. Míra poškození je tedy závislá na délce zaplavení a také na druhu rostliny. Po opadnutí vody (sledováno po 5 dnech zaplavení na Berounce) má velká část lučních bylin a některé stromy listy již zhnědlé a odumřelé, u mnoha jiných dochází k zhnědnutí a opadu listů až po několika dnech (vrby, hrušně, jabloně, atd.).

Proč ty zelené louky?

Obecně většina rostlin reaguje na stres bujným růstem a popřípadě i nasazením květů. Ve chvíli, kdy vlivem povodní odumře valná část listů či celých nadzemních částí rostliny, jedná se o silný stresový faktor, burcující rostliny k reakci. Po několika týdnech se tak zazelenají louky a nejrychleji rostoucí stromy říčních niv vyrazí nové olistění. V polovině září by již měla mít nové olistění většina lužních porostů (vrb, topolů, olší), ovocné stromy nasadí listy o něco později. Bujný růst na konci vegetační sezóny je ale pro rostlinu značně vysilující, zvláště buduje-li nové orgány pouze ze zásob (než se řádně vyvinou nová fotosynthetisující pletiva). Nově vyrašené listy jsou slabé, případné posléze spontánně opadávají. Nová rychle vyrostlá pletiva budou před nástupem zimy nedostatečně vyvinutá a dá se očekávat zvýšená náchylnost k namrzání. Oslabení v souvislosti s mechanickými poškozeními také usnadní napadení stromů houbovými chorobami. Naštěstí vysoká regenerační schopnost poříčních ekosystémů nám dává naději, že příroda si s následky povodně poradí během několika následujících let.


reklama

 
David Svoboda
Autor studuje na katedře botaniky PřF UK v Praze
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist