https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/prichazi-opravdu-cas-ekosudicu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

JUDr. Petr Kužvart: Přichází opravdu čas ekosudičů?

20.4.1998
(Reakce na článek Ivana Breziny v Reflexu č. 13/98, str. 15)
 
Brezinův článek je třeba rozdělit do dvou částí. V prvé jde o ekologickou problematiku. V druhé pak o poněkud trapné osobní útoky.

Do té prvé patří především na hlavu postavená logika článku: Dosažené úspěchy u Tmaně a dálničního obchvatu Plzně prý jdou správným směrem. Ale zároveň se kvůli nim autor obává teroru menšiny, chmurných vizí ekologických fundamentalistů a hlavně fenoménu ekosudičství, před nímž prý blednou i nejčernější obavy z ekoterorismu. Takové názory jsou jistě autorovým právem a je na čtenářích, aby si na takové výlevy udělali vlastní názor. Ale možná si měl najít spíše nějaký negativní příklad a na něm ukázat ona nebezpečí, jež podle něj hrozí.

Nelíbí se mu, že zvítězila "právnická mazanost", že Tmaň a D5 byly pozastaveny čistě z formálního hlediska. Zjevně o nich neví skoro nic. Ušlo mu zejména to, že v obou těchto kauzách byly odborné argumenty na straně oponentů, ale investor ani úřady jim nevěnovaly pozornost. V takové situaci zbývá po letech snah o věcnou nápravu poslední šance - správní soud. Ten se již ze zákona nemůže zabývat ničím jiným, než zkoumáním, zda bylo rozhodnutí vydáno v souladu se zákonem. Jde o poslední šanci zvrátit často skutečně zhoubný záměr. Protože autor viděl obě kauzy až nyní, a navíc z rychlíku, zdá se mu, že jde o ekosudičství. Jde však jen o jeho povrchní zdání.

Koncepce trvale udržitelného rozvoje je dnes všeobecně uznávána. Jako o nevědecké ideologii a sociálním inženýrství se o ni zmiňují jen opravdu okrajové veličiny. U nás tím prosluli například pánové Gargulák či Klaus. Pokud by o trvalé udržitelnosti pan Brezina něco věděl, nemohl by mluvit o tomto přístupu jako o protirozvojové filosofii. Nejde o odpor proti rozvoji obecně, ale o poznání, že tvrdý industriální rozvoj dosáhl svých mezí a že je třeba daleko ohleduplnějšího typu rozvoje společnosti. Technologický pokrok jde tímto směrem, i když pomalu.

Je s podivem, jak může autor zaměňovat třídní vidění společnosti s třídní nenávistí. Je to pronikavá pitomost, útočící ovšem chytře na podmíněné reflexy čtenářů. Metoda třídní analýzy je jedním ze způsobů vysvětlování dějinných událostí. O této běžné součásti evropského politického myšlení neví pan Brezina zjevně nic. S tím nemá nic společného, že některé investorské záměry jsou opravdová "zvěrstva" a že je dnes všeobecně usuzováno, že další pokračování tvrdého industriálního rozvoje povede ke krizi a dále ke zhroucení.

Usuzování pana Breziny je značně schematické. Třeba předpoklad, že kdo je proti zabetonování krajiny dálnicemi a výstavbě nových fabrik na hranici CHKO, zastává protirozvojový postoj. Nebo když na konci článku předvídá, že se český úředník naučí nakonec nedělat chyby. Není to tak. Chyby se v nějaké míře budou dělat vždy. Tak jednoduše se věci dějí jen v hlavě pana Breziny, tohoto zajímavého zjevu: zpola Garguláka, zpola Kojzara naší doby.


reklama

 
JUDr. Petr Kužvart
Autor je právník, zastupuje obce a občanská sdružení v jejich sporech v "ekologických" kauzách.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist