https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/prijdte-nebo-rozhodnou-jini
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eva Tylová: Přijďte, nebo rozhodnou jiní!

7.6.2004
Často slýcháme: Zase si dělají, co chtějí, na nás nedají. Je marné jim něco říkat. Na koho si to občan stěžuje? Na ty, co zvolil, aby ho zastupovali při řízení obce či kraje.
 
Nutno přiznat, že občan má v mnoha případech pravdu. Jím zvolení zástupci se příliš na hlas lidu neohlížejí. Prý není kdy a nejsou peníze. Raději rozhodnou sami. Je to rychlejší, pohodlnější. Přitom nástroj na to zeptat se, co občané chtějí, existuje - místní referendum. Využívají ho ale jen osvícení zastupitelé, jimž na občanovi záleží. Podle zákona může či musí zastupitelstvo vyhlásit místní referendum o otázce, o níž rozhoduje v samosprávné působnosti.

Pokud zastupitelstvo nechce referendum vyhlásit, mohou je občané k tomu donutit. Petici ale musí podepsat zákonem určené procento místních voličů - například 30 procent v obcích do tří tisíc obyvatel, šest procent ve městech nad 200 000 obyvatel. Aby bylo referendum závazné, musí se ho zúčastnit alespoň polovina voličů. Nálada občanů je ale rezignovaná, a proto je podmínka účasti poloviny voličů příliš přísná. I nezávazný výsledek je ale pro zastupitele výpovědí o vůli občanů, kteří ho zvolili.

Že důvodem nízké účasti občanů je rezignovanost, jsem se sama přesvědčila při pořádání místního referenda v Jílovém u Prahy. Otázka zněla: Souhlasíte s vedením dálnice na území města Jílového u Prahy? Od doby, kdy jsem pracovala na ministerstvu životního prostředí jako náměstkyně ministra jsem proti vedení dálnice D3 neporušenou krajinou Posázaví a naopak pro hledání alternativní trasy ve stávajícím koridoru I/3 s obchvaty měst Benešov, Miličína a dalších.

Proto jsem se zapojila do kampaně sdružení Krajina 2000. Mluvila jsem s mnoha občany a často slyšela, že se stejně nic nezmění. Byl tady dokonce Havel, říkali, a stejně se nic nestalo, tak co zmůžeme. Říkali jsme: když lidé k referendu nepřijdou, rozhodnou za ně jiní. A neúčast bude vykládána jako nezájem o to, kudy dálnice povede. Ano, rozhodují krajští zastupitelé, ale i ti se musejí ohlížet na voliče. Navíc vláda pro nedostatek peněz zastavila do roku 2007 všechny přípravné práce na trase dálnice od Mezna ku Praze, takže nic není ztraceno.

Referendum se konalo začátkem dubna, proti dálnici bylo 793 účastníků, pro dálnici 357. Bohužel přišlo jen 42,3 procent voličů, takže výsledek není pro zastupitele závazný. Nicméně jasné vyjádření názoru to je, jak pro zastupitele Jílového, tak Středočeského kraje.

Přijít má význam, jak ukazuje případ hledání hlubinného úložiště jaderného odpadu. Správa úložišť radioaktivního odpadu vytipovala z pověření ministerstva průmyslu a obchodu několik lokalit, a obce uspořádaly referenda. Mít na svém katastru hlubinné úložiště je velký zásah do plánů rozvoje obce. Obec má oproti řízením při jiných velkých stavbách nerovné postavení, není dokonce ani účastníkem řízení o umísťování stavby. Přitom stavba může výrazně omezit potenciál jejího rozvoje a snížit ceny nemovitostí.

Účast na referendu byla vysoká, od 70 do 95 procent. Například v Nadějkově přišlo 68 procent občanů,, z toho 96% bylo proti úložišti. Proti se vyjádřili v místním referendu obyvatelé všech obcí, na jejichž území bylo úložiště navrženo. Ministr průmyslu a obchodu Urban oznámil, že se práce na hledání úložiště pozastavují a ministerstvo bude hledat alternativu, co s jaderným odpadem. Starosta Nadějkova Zdeněk Černý k tomu řekl: referendum ukázalo, co občané chtějí, a to nás zavazuje.

Téma dálnice D3 přes Posázaví je natolik palčivé, že další místní referendum o to kudy má nebo nemá dálnice vést vyhlásili v obci Psáry. Referendum se koná 11.6. a 12.6., tedy ve stejný den jako volby do Evropského parlamentu. Spojení těchto 2 akcí snad povede k tomu, že přijde více občanů než v Jílovém u Prahy. Závěrečné poselství pro občany Psár i pro nás všechny je jasné, v sobotu namísto na zahrádku přijďte hlasovat, abyste místo zahrádky neměli dálnici nebo úložiště jaderného odpadu.


reklama

 
Eva Tylová
Autorka je bývalá náměstkyně ministra životního prostředí
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist