Margot Wallströmová: Příliv fondů do ČR závisí na novele o ochraně přírody
Nakonec se nám to nevyplatí, protože ekosystémy poskytují důležité služby: lesy okysličují vzduch, čistí vodu, zabraňují erozi a záplavám, dodávají nám jídlo a dřevo. Klíčový význam pro zastavení ztráty biologické rozmanitosti je ochrana přirozeného prostředí, kde žijí druhy, jež chceme chránit. Směrnicí o stanovištích z roku 1992 a Směrnicí o ochraně volně žijících ptáků z roku 1979 vytvořila EU síť oblastí zvláštní ochrany Natura 2000. Tyto oblasti v současné době pokrývají asi 17 procent území EU a je v nich chráněno přes 800 živočišných a rostlinných druhů, 181 druhů ptáků a 200 typů stanovišť. Stanoviště navrhují členské státy a poté je vybírá Evropská komise na základě vědecké analýzy a konzultací. V případě ptáků určují oblasti zvláštní ochrany samy členské státy.
Co jsou oblasti Natura 2000
V praxi členský stát, na jehož území leží oblast zvláštní ochrany Natura 2000, musí zajistit přežití druhů a typů stanovišť. Zahrnutí oblasti do sítě Natura 2000 ale neznamená konec veškeré hospodářské činnosti a rozvoje. Některá chráněná místa sice jsou přírodními rezervacemi, ale častěji síť zahrnuje zemědělskou půdu, honební revíry a komerčně využívané lesy. Důležité je, aby tyto činnosti neměly negativní dopad na ohrožené volně žijící živočichy a planě rostoucí rostliny. Unie je v tom případě schopna spolufinancovat určitá opatření prostřednictvím programů na rozvoj venkova či strukturálních fondů; zbývající potřebné finance musí přijít od členských států. V oblastech zvláštní ochrany Natura 2000 lze rozvíjet i infrastrukturu, jako například výstavbu silnic a železnic, pokud neexistují žádné proveditelné alternativy a vyžaduje to závažný veřejný zájem. Síť Natura 2000 je páteří ochrany biologické rozmanitosti v EU. Jedině pokud ji budeme brát vážně a budeme s ní dobře hospodařit, můžeme zachránit naše zbývající přirozená stanoviště a ohrožené druhy - moravského orla, španělského delfína, rakouskou vydru a všechny další úžasné ekosystémy, kterých je v České republice tolik. Nesmíme být poslední generací, která si může těchto darů přírody užívat.
reklama
Autorka je evropskou komisařkou pro životní prostředí, článek byl napsán exkluzivně pro Právo a EkoList po drátě jej přetiskuje s laskavým svolenim Delegace EK v Praze.