https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pripad-dovezenych-slonu-do-zoo-zlin-lesna
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Roman Rogner: Případ dovezených slonů do zoo Zlín-Lešná

20.5.2003
Něco přes dvacet hodin trval transport tří sloních samic z afrického Johannesburgu přes Dakar a Miláno do Prahy, kam dorazily 12. dubna, aby se staly jednou z dalších atrakcí zoologické zahrady ve Zlíně-Lešné. Vedení této ZOO totiž postavilo minulý rok nový pavilón pro slony za 24 milióny a tak zbývalo jen naplnit jej.
 
Přes všechny naše dotazy vedení ZOO neodpovědělo na otázky, proč si slony pořídilo a co s nimi hodlá udělat v budoucnosti. Zkusme si na otázky odpovědět sami a rozdělme je do několika oblastí:

1. PROČ SI ZOO SLONY POŘÍDILA A BYLO POVOLENÍ K DOVOZU V POŘÁDKU?
ZOO Zlín-Lešná k tomu mohly vést dva důvody: další atrakce, která přiláká turisty nebo snaha po záchraně slona afrického, a nebo obojí. Rozeberme si tedy zmíněné důvody.

Pokud by si ZOO chtěla pořídit slony jen pro to, aby je mohla ukazovat návštěvníkům a tím pádem je využívat pro svůj zisk, došlo by zde k jasnému porušení dodatku I ke Konvenci CITES, k jehož dodržováni se ČR zavázala a to, že „Dovozní povolení může být uděleno pouze v případě, že bude dovoz realizován … za předpokladu, že druh nebude primárně využit pro komerční účely.“ V tomto případě by měla inspekce odebrat zvířata a na náklady ZOO transportovat zpět do země původu.

Pokud si ZOO pořídila slony z důvodů dalšího rozmnožování, tedy záchrany druhu, jeví se tato snaha jako mírně řečeno pošetilá. Bylo by absurdní domnívat se, že sloni afričtí rozmnožení v ZOO, se vracejí zpátky do přírody. Nehledě na to, že v Africe jsou v rezervacích přemnoženi a jejich větší ochranou by byla záchrana přímo ve volné přírodě a ne v zoologických zahradách v Evropě. Sloni tu tedy, i když se případně v ZOO množí, plní funkci atrakce a jako takoví jsou chápáni.

Problém ovšem nastává, když budeme chtít definovat pojem „komerční účely“. Pro státní správu totiž zoologické zahrady nejsou komerčními zařízeními, a tudíž je možné jim udělovat povolení pro dovoz chráněných druhů, které by jinak nebylo možné. Podle slov dr.Kučery z Ministerstva životního prostředí se ZOO Zlín-Lešná nechystá slony rozmnožovat a bude je mít jen jako součást své expozice. Bude je tedy používat jako jednu z atrakcí a už dnes je z ohlasů návštěvníků, kteří se ptají, kdy bude sloní areál otevřen, jasné, že přiláká množství turistů. Jsou tu tedy sloni využiti ke komerčním účelům nebo ne? Podle nás ano.

2. Z JAKÉHO ZDROJE DOVEZENÍ SLONI POCHÁZEJÍ?
Na kopii povolení, které máme k dispozici, je jako vývozce uveden Mr.Riccardo Ghiazza. Pro ty, kdo sledují věci, které se děly kolem nakupování a vývozu slonů v minulých letech, je toto jméno zcela jistě povědomé.
Riccardo Ghiazza byl 7. dubna 2003 shledán vinným, že krutým způsobem v roce 1998 odebral 30 slonů ze stáda a aby je zkrotil, nechal je mlátit a uvazovat na řetěz.
Je tu tedy reálné podezření, že sloni dovezení do ZOO Zlín-Lešná pocházejí buď z původního stáda, které R. Ghiazza krutým způsobem odebral nebo že jsou z dalšího působení tohoto nechvalně známého obchodníka se zvířaty.

Na naši otázku, zda toto zajímalo český orgán, rozhodující o dovozu slonů, jsme dostali odpověď, že toto je záležitostí jihoafrických orgánů.

3. CHYSTAJÍ SE DALŠÍ ZOO V ČECHÁCH DOVÁŽET SLONY?
Už dnes je jasné, že dovoz slonů do ZOO Zlín-Lešná nebude na dlouhou dobu posledním pokusem našich zoologických zahrad. Dostali jsme totiž informaci, že i ZOO Praha se chystá na nákup dalších slonů, a naprosto jasným důkazem odhodlání pořídit si tato zvířata je i rozestavěný sloninec v ZOO Ostrava, který počítá také se 3 slony a s případným místem pro mláďata tak, jak vyplývá z jejich stavebního návrhu. Ministerstvo životního prostředí ale prý žádnou žádost na import těchto zvířat zatím neobdrželo.

4. CO S TÍM?
Je jasné, že sloni se do České republiky nedovážejí proto, aby sloužili v záchranném programu – aby se množili a aby byli umisťováni zpět do přírody. Na většině území Afriky je totiž slon africký přemnožený a jeho populace je zdravá a rostoucí (v Botswaně 120 000 kusů, v Namibii 9 300 kusů, v JAR 13 000 kusů, v Zambii 25 000 kusů a v Zimbabwe 88 000 kusů tohoto druhu slona). Rozmnožování v evropských ZOO je tedy naprosto nereálná a neefektivní věc.

Evropské ZOO si slony pořizují jen z jediného důvodu – aby přilákaly návštěvníky a zvýšily svoje tržby a atraktivnost. Asi jim tuto snahu nelze vyčítat, protože se většina z nich pohybuje v začarovaném kruhu nesoběstačnosti a závislosti na přízni veřejnosti. Aby vůbec české ZOO přežily, musí vycházet vstříc i nekritickému zájmu návštěvníků vidět na první pohled zajímavá zvířata i na úkor jich samotných.

Co je ale nutné všem ZOO připomenout je to, že by měly ctít nejen dohodnutá pravidla, ale i etické principy. V případě dovezených slonů do ZOO Zlín-Lešná dochází k jejich naprostému potlačení.

To, co by měla udělat v tomto případě státní správa, je odebrání zvířat podle par. 27 zákona o podmínkách dovozu a vývozu ohrožených druhů volně žijících živočichů a jejich vrácení do vyvážejícího státu nebo záchranného centra v cizím státě nebo v České republice.

A napříště by si ministerstvo mělo vzít z této kauzy ponaučení a přísněji posuzovat každou žádost o dovoz zvířat.

Nedocházelo by tak ke zbytečnému utrpení nejen slonů, kteří si možná už za svůj krátký život vytrpěli dost od těch, kdo s nimi obchodují a mají z nich zisk.


reklama

 
Roman Rogner
Autor je členem Svobody Zvířat
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist