https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/prispevek-k-clankum-diagnoza-jiri-x-dolezal-a-jak-se-nestat-paserakem-orchideji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

ing. Vladimír Šafařík: Příspěvek k článkům Diagnóza: Jiří X. Doležal a Jak se nestát pašerákem orchidejí

11.2.2004
Asi z počátku úmluva CITES měla a měla by mít i do budoucna za úkol chránit divoké populace, jež se samovolně divoce v přírodě udržují. Dneska je to však spíše u nás nástroj k šikanování slušných lidí, jež to s přírodou mnohdy myslí lépe než všenejlépevědoucí "vědci" a úředníci na rozhodujících postech, jimž nejde tak mnohdy ani o přírodu, ale spíše o zachování těch postů. Jestli jsou tu v této společnosti borci, kteří jsou schopni mizející druhy organizmů skutečně zachránit někde "doma na koleně", tak by tato společnost jim za to měla být spíše vděčna a neposílat na ně "rozumbrady" s pokutami.
 
Zároveň by měla mít snahu zachovat co nejvíce území /popř. získat/, aby se tyto organizmy mohly později vrátit někam zpět ke svému divokému způsobu života. Pokutovat někoho za převoz a držení v zajetí rozmnoženého organizmu je proti smyslu výše napsaného a děje se tak jen z důvodu závisti těch neschopných vůči těm, co jsou ochotni věnovat své síly a prostředky k záchraně druhu jako bohatství pro celou Zemi.

Také nesouhlasím se všemi myšlenkami pana Stejskala při kritice Doležala - na většině území planety většině živočišných druhů právě hrozí, že je domorodci opravdu „prachsprostě sežerou“ a zároveň připraví o životní prostor. Jak? Vyberte si - přelidnění, bída, vykořisťování (hlavně přírody), u nás tomu říkáme rozvoj území…. Některým to ale dojde, až se lidé začnou jednou požírat vzájemně, neboť prý je nás na této planetě pořád málo. Výsledkem je, že už dnes nemají některé organizmy kam se vrátit. Třeba ve vzpomínané Africe dnes existuje mnoho soukromých farem a rezervací zvěře. Vynáší to (naštěstí pro ta zvířata), jinak by už dávno neexistovala (a neměla by ani kde být) stejně jako mnohá v dávné i blízké historii Evropy. Posledními pěti větami vyjadřuji i své obavy o poslední kusy přírody Ruska, kde vrhají své nenasytné pohledy snad všechny vlády rozvinutějších zemí a sami domorodci jsou většinou ochotni ji prodat „za babku“, jako kdysi v minulosti indiáni v Americe. Tímto příspěvkem bych také nerad předbíhal soudy Nového Zélandu, ale natahování tohoto případu vzhledem ke „spáchanému“ skutku mi přijde dost divné. Myslím ale, že jsem mnohým nesdělil nic nového...


reklama

 
ing. Vladimír Šafařík
Autor je členem Sokolnického střediska Přerov
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist