https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/pro-stromy-nevidime-les
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Vobecký: Pro stromy nevidíme les

24.11.2003
Ekologové se snaží omezit jadernou energetiku, v Německu se zavírají jaderné elektrárny, zatímco spotřeba energie ve společnosti stále stoupá, čímž dochází k dalším příspěvkům ke globálnílu oteplování. V Británii se sice už bojí další doby ledové (viz váš článek ze 6.11.) avšak málokdo si neuvědomuje dopady.
 
Česká televize letos na jaře uvedla dokumentární pořad o hlubokomořských proudech. V něm autoři uváděli názor, že hlubokomořský proud, vznikající pod grónským ledovcem termosalinní reakcí, slábne. Tento proud vlivem rotace Země putuje podél pobřeží severní Ameriky do Karibského zálivu, čímž vytlačuje teplou vodu, která se vrací do severního Atlantiku jako Golfský proud. Dále jeho část pokračuje kolem pobřeží jižní Ameriky k Antarktidě, u které se vlivem rotace Země stáčí na východ, přibírá hlubokomořský proud z ledovců Antarktidy a jeho jedna část končí v Indickém oceánu a druhá v Mariánském příkopu Tichého oceánu.

V těchto oceánech se ohřívá, čímž je ochlazuje. V posledních letech však je termosalinní reakce u grónského ledovce narušována odlamováním stále většího počtu ledovců odplouvajících na jih. Hlubokomořský proud slábne, v důsledku čehož dochází k přehřívání světových oceánů, většímu vypařování vody a v důsledku toho větším srážkám. Pochopitelně i na grónský ledovec ve formě sněhu, který způsobuje větší tlak na tento ledovec a tím k nárůstu počtu odlomených ledovců, které dále narušují termosalinní reakci. Tedy začarovaný kruh.

Že se klima mění, pociťujeme stále. Lidé se diví, co to počasí tak "blbne". Každý rok záplavy, rozsáhlé požáry, vichřice... U nás škody jednoho roku nejsou ještě napraveny a už jsou tu další nové. Na opačném konci světa dříve El Niňo řádil tak jednou za pět let po dva měsíce. A dnes?

Podle japonských vědců v důsledku narušování termosalinní reakce u grónského ledovce by se měl Golfský proud stočit kolem roku 2050 k španělským břehům. V důsledku toho přestane být severní Evropa oteplována a dojde k velkým změnám evropského klimatu. Vždyť Golfský proud v současné době ohřívá celý sever Evropy až po Ural. Když se podíváme na zemský glóbus, na které rovnoběžce jsou nejsevernější kanadská města? A na kterých rovnoběžkách žijeme my? Kde končil ledovec při poslední době ledové? Co např. bludné balvany u Ostravy?

Co se stane v lidské společnosti, když přestane být severní Evropa obyvatelná? Další stěhování národů? A kam? Svět je již dávno rozdělen! Přerozdělení? To by znamenalo nové války!!! Rovníkové oblasti budou trpět suchem a velkým nedostatkem vody. Nedostatek pitné vody je tam už dnes. Dalším problémem bude tedy boj o vodu. Čím dál větší množství vody bude vázáno v ledovcích na pólech, k jejich dobývání však bude třeba další energie.

Další možné důsledky? Podle názoru některých vědců při poslední době ledové, tedy před 12,5 tisícem let vlivem excentricity polárních čepic došlo ke skokovému posuvu zemské kůry. Ta je ostatně tenká - méně než 1 procento zemského poloměru. Severní pól byl údajně uprostřed Kanady. Dokazují to i nálezy zmrzlých mamutů na Sibiři s nestráveným obsahem žaludku. Důsledek? Pohyb zemských desek - seismické katastrofy - hromadné erupce sopek - prach v atmosféře - zánik vegetace - neúroda - hlad. Nemůže se to opakovat?

Pokud budeme tedy nadále omezovat jadernou energetiku, namísto abychom omezovali spalování fosilních paliv, kácení tromů (např. i pralesů v Brazílii) a spalování jakýchkoli pohonných hmot, čeká nás skutečně "radostná" budoucnost. Já se sice už toho asi nedožiji, ale nepřeji to ani našim potomkům. Budou nám asi "děkovat", že?


reklama

 
Petr Vobecký
Autor je čtenář EkoListu po drátě
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist