https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/proc-zacinam-kupovat-vyrobky-setuzy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ivan Brezina: Proč začínám kupovat výrobky SETUZY?

1.7.2004
Vážené dámy a pánové, obracím se na vás jako váš nový zákazník, který je mile překvapen vaším dle mého názoru dobře promyšleným a správným rozhodnutím začít vyrábět potravinářské produkty z geneticky modifikovaných organismů.
 
Ačkoli ještě před časem se vaše společnost neslavně „chlubila“ certifikátem „GM-free“, dnes konečně dodáváte na pulty obchodů olej vyrobený ze sóji firmy Monsanto odolné vůči herbicidu Round Up. V minulosti jsem vaše potravinářské a drogistické výrobky nekupoval. Kvalitu vašich produktů a solidnost značky SETUZA totiž v mých očích zpochybňoval fakt, že jste podlehli nevědeckým argumentům, strašení a ideologické masáži odpůrců geneticky modifikovaných potravin. Dnes jsem na internetové stránce organizace Greenpeace zjistil, že jste tuto nesmyslnou a tmářskou politiku konečně opustili a co je ještě lepší, ve své spíži jsem našel právě GM-olej ze Setuzy.

Okamžitě jsem pochválil manželku za to, že jej zakoupila. Bylo to pro mně příjemné zjištění a velké potěšení. Zřejmě své zákazníky považujete za racionálně uvažující jedince a zřejmě vám záleží na jejich důvěře a loajalitě, když jste se zachovali takto. Bohužel nemám jinou možnost, jak vaše rozhodnutí podpořit, než vám napsat a začít s okamžitou platností kupovat výrobky pocházející ze SETUZY.

Jsem tomu rád a pokud své rozhodnutí nezměníte a svůj předchozí nesmyslný závazek neobnovíte, budu vás považovat za zodpovědné výrobce, kteří své zákazníky neuvádějí v omyl ústupky propagandě o GM potravinách, které údajně škodí zdraví.

GM potraviny totiž naopak patří k vůbec nejlépe zdravotně prověřeným potravinám, které jsou dnes na trhu dostupné. Svědčí o tom stovky nezávislých vědeckých studií – žádné negativní dopady na lidské zdraví nikdy nebyly prokázány. Miliony Američanů GM potraviny konzumují už desítky let bez jakýchkoliv zdravotních problémů. Spotřebitel, který se chce stravovat skutečně zdravě, volí GM potraviny také proto, že jsou podrobovány mnohem přísnějším testům než například produkty tzv. ekologického zemědělství. GM rostliny, ze kterých se GM potraviny vyrábějí, navíc snižují používání herbicidů a zvyšují výnosy, takže jsou velmi přátelské k životnímu prostředí. Fakt, že začínáte na český trh dodávat GM potraviny svědčí o tom, že zdravý rozum a vědecké argumenty také v Evropě vítězí nad šarlatánstvím. S pozdravem váš nový potěšený zákazník.

Tento otevřený dopis je reakcí na otevřený dopis Karla Vaníčka, který ze stejného důvodu naopak přestává výrobky Setuzy kupovat.


reklama

 
Ivan Brezina
Autor je ekologický publicista
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist