https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/quotceske-trzistequot-nebo-quotzahranicni-mastodontquot-na-karlove-namesti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marie Haisová: "České tržiště" nebo "zahraniční MASTODONT" na Karlově náměstí?

5.10.1999
Včera jsem jela tramvají na Velvyslanectví Spolkové republiky Německo, kde byla recepce ke Dni německé jednoty.
 
Na rohu Karlova náměstí a Resslovy ulice jsem se všimla, že z proluky zmizelo tržiště, které tam ještě minulý týden bylo, že se tam cosi chystá. Na Novoměstské radnici byla v červnu instalována výstava, na které bylo představeno komerční centrum zahraniční firmy, které vyhrálo výběrové řízení a které dostalo od veřejnosti pracovní název mastodont.

Jakoby těch komerčních center "for rent" nebyla plná Praha? Chystá-li se zde stavba, pak upozorňuji, že se tak děje proti vůli občanů a občanek, proti vůli těch, jejichž podpisů máme v Agentuře GAIA 27 petičních archů, tedy 1350 lidí, kteří chodili na dnes vyklizené tržiště nakupovat.

Dne 17.6.1999 poslala Agentura GAIA "Žádost o informace o zamýšlených zásazích a zahajovaných správných řízeních" na Magistrát hl.m. Prahy a OÚ MČ Prahy 2, žádnou informaci jsme však nedostali.

Nic se tedy nechystá? Proč se vyklízí tržiště? Proč je připraveno o práci více než čtyřicet rodin, které si zde získávali obživu? Proč pár týdnů před vánoci? Proč jsou vyhozeni, když se nic nechystá? Proč jim není nabídnuta náhrada? Proč se s nimi nemluví? V pátek 1.10.1999 bylo panem Soukupem, který měl prostor pronajatý řečeno trhovkyním, ať už v pondělí nechodí.

Je pár týdnů před desetiletým výročím sametové revoluce. Kdo bude oslavovat a co? Bilboardy propagující ideologii konzumní společnosti, které nahradily agitační nástěnky ideologie komunistické? Kdo si přál desítky McDonaldů, KFC v historických jádrech měst? Množství supermarketů a komerčních center? Toto byla vize, kterou naši volení zástupci naplňují?

Jen já musela čelit agresivitě, která ohrožovala:

Dům dětí a mládeže v Lublaňské, který jsem bránila proti privatizaci.

Dětské hřiště Nad Petruskou, kde vzal za své krásný platan a staví se soukromý činžák.

Objekt Waldesovy vily v Americké ulici, kde se plánují v zahradě rezidenční byty.

Na Zvonařce, kde je projektováno rezidenční a administrativní centrum.

Na Prosecké vyhlídce, kde hrozila stavba skladu stavebního materiálu.

A co ostatní lidé, jakému náporu museli čelit?

Teď je zde Karlovo náměstí, kde nejen park je centrem veřejné pozornosti, ale i ta proluka. Stížnosti, petice, protesty... S občany se nejedná, jsou stavěni před hotovou věc, čelí nátlakům a agresivitě, musí být stále ve střehu, neboť ti, kdo sem přichází s penězi, jdou tvrdě a bezohledně za svými cíli a ti, kteří by měli české lidi a českou zem od této agresivity a architektonických hnusů chránit, ti jsou zaslepeni vidinami zahraničnímu kapitálu za každou cenu.

Nedávno mi starosta Prahy 10 Veselý řekl, že supermarket před Edenem stát bude. Na moji námitku, že jsou volné prodejní prostory v přízemí OÚ v bývalém objektu Vlasta, kde se může prodávat co je potřeba, neodpověděl. A na moji druhou námitku, z čeho usuzuje, že lidé pořád jenom chtějí nakupovat a konzumovat? A když už, tak co bude s drobnými obchůdky v okolí, nebojí se, že je supermarket zlikviduje?

A tak si myslím, že desetileté výročí sametu nebude oslavou jednoty, pravdy a lásky, ale výročím rozkolu, lži a nenávisti, který způsobila vláda peněz a posunutých lidských priorit a hodnot.


reklama

 
Marie Haisová
Autorka je jednatelkou agentury Gaia
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist