Dr. Jindřich Petrlík: Reakce Jindřicha Petrlíka, Simony Jašové a Miroslava Patrika na informace zveřejněné Týdnem a převzaté ČTK
"V článku nazvaném "Dobře zaplacené dobro", který s podtitulkem "Odkud plynou peníze do pokladny Dětí Země" vyšel v časopise Týden 22. dubna 2002 byly uvedeny nepravdivé a zavádějící informace, které uvádíme na pravou míru.
Není pravda, že ekologické hnutí Děti Země a jím vedenou kampaň proti malešické spalovně platil nadnárodní rakouský koncern ASA.
- že by kampaň vedená Dětmi Země proti malešické spalovně začala až v roce 1998; byla zahájena již v roce 1996, což je patrné z vydaných tiskových zpráv sdružení,
- že by Děti Země anebo vedoucí kampaně Dr. Jindřich Petrlík tvrdili, že spalovna nedodržuje české limity, naopak pravdivě uváděli , že spalovna překračuje limit stanovený pro dioxiny v některých zemích Evropské unie,
- že se malešická spalovna dostala s obsahem dioxinů pod uvedený evropský limit a tím skončily protesty Dětí Země proti této spalovně, což je rovněž v rozporu s fotografií z akce z roku 2001,
- že by sdružení Děti Země pořádalo v letech 1998 - 1999 nějakou akci před branami malešické spalovny, první takovou akci uspořádalo až v květnu 2001, tedy dlouho po namontování v článku citovaného vynálezu "chemiků", který snížil emise dioxinů (nikoliv však pod evropský limit, jak je v článku rovněž mylně uvedeno).
Jindřich Petrlík neřekl: "Kampaň jsme platili z grantu nadace Partnerství." Řekl: "Projekt jsme platili například z grantu Nadace Partnerství." Rovněž neřekl, že se Děti Země "... nakonec s nadací (myšleno Nadace. Partnerství) rozešli, neboť byla napojená na společnost Monsanto .....". Děti Země i sdružení ARNIKA dostaly od roku 1999 od Nadace Partnerství několik grantů, což je patrné z výročních zpráv přístupných na internetu a zveřejněných Dětmi Země.
Jindřich Petrlík uvedl, že "Společný projekt mezi Nadací Partnerství a společností Monsanto byl ukončen a peníze od společnosti Monsanto nebyly využity pro financování základního grantového programu nadace." Jeho citace uvedené v článku byly nepřesné a zavádějící. Děti Země, resp. sdružení Arnika, s Nadací Partnerství nadále spolupracují k oboustranné spokojenosti.
Obecný grantový program Nadace Partnerství je sponzorován ze zdrojů uvedených v jejích výročních zprávách, které jsou dle zákona veřejně dostupné
Údaje uvedené ve sloupku nazvaném "Tok peněz pro Děti Země" nelze dát do vztahu s touto ekologickou organizací, jde o nepodloženou spekulaci.
Omlouváme se proto ekologickému sdružení Děti Země, Nadaci Partnerství a Dr. Jindřichu Petrlíkovi za nepříjemnosti způsobené nepravdivými informacemi a nepřesnými citacemi ve zmíněném článku." až potud tedy text tiskové opravy.
Připojujeme doplňující informace a vysvětlení pro Týden a ČTK:
K potvrzení financování kampaně Dětí Země firmou ASA (přes několik účtů) nebyly Patrikem Kaizrem předloženy žádné konkrétní důkazní materiály se vztahem k Dětem Země či k jejich kampani, jde pouze o spekulativní „poskládání“ různých fakt a dohadů a o jakýsi blíže nespecifikovaný odkaz na analytický odbor MF a nespecifikované bankovní transakce.
První tiskovou zprávu k malešické spalovně vydaly Děti Země již v lednu 1996.
Projekt "Občanská kontrola malešické spalovny" získal řádně vyúčtované granty od Nadací Partnerství Brno a Nadace rozvoje občanské společnosti Praha, což si lze u těchto nadací ověřit. Jako jeden z jeho výsledků vznikla "Občanská komise pro kontrolu malešické spalovny".
O výsledcích měření emisí dioxinů po namontování vynálezu českých chemiků informují internetové stránky společnosti TESO: http://www.teso.cz/product/malesice_2000.htm a koneckonců i samotné Pražské služby (http://www.psas.cz/).
Z obou vyplývá, že změřené hodnoty dioxinů se pohybují v rozmezí 0,09 (s přimhouřením oka) až 0,18 ngTEQ/m3. Evropský limit je 0,1 ngTEQ/m3 a spalovna jej musí plnit pořád a nikoliv jen v jednom či dvou případech měření, jak tomu bylo na konci roku 1999. Měření dioxinů z roku 2000 udávají podle ČIŽP dokonce hodnotu 1,6 ngTEQ/m3 - není však jasné, zda v době měření byl onen český vynález stále ještě v provozu nebo nikoliv.
Děti Země i stávající program "Toxické látky a odpady" ve sdružení ARNIKA kritizovaly a kritizují jak spalování, tak skládkování odpadů jako ekologicky nešetrný způsob nakládání s odpady. Nadnárodní firma ASA naopak např. projevila zájem o koupi liberecké spalovny odpadů, nejde tedy o výhradně skládkařskou firmu, jak uvádí článek..
V Praze dne 23.4.2002
Dr. Jindřich Petrlík, místopředseda sdružení Arnika, jindrich.petrlik@arnika.org
Simona Jašová, předsedkyně sdružení Děti Země, dz.liberec@ecn.cz
Dr. Miroslav Patrik, místopředseda sdružení Děti Země, miroslav.patrik@ecn.cz
reklama
Autor je místopředsedou sdružení Arnika a bývalým předsedou sdružení Děti Země.